SportOstali sportoviSlavna klizačica Katarina Witt u Sarajevu govorila o značaju inkluzije

Slavna klizačica Katarina Witt u Sarajevu govorila o značaju inkluzije

Trofejna olimpijka, njemačka klizačica na ledu, dvostruka osvajačica zlatne medalje na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu 1984. i u Calgaryju 1988. godine, Katarina Witt, bila je počasna gošća kampanje Ambasade Savezne Republike Njemačke u BiH ”2017.- invalidni sport u fokusu” koja je predstavljena danas u Olimpijskom muzeju u Zetri.

Slavna klizačica je tom prilikom također predstavila fondaciju ”Katarina-Witt”, čiji je fokus na podršci sportskih projekata za djecu s invaliditetom.

Ona je istakla da joj je drago što je ponovo u Sarajevu, u gradu iz kojeg ima mnoge uspomene.

Dodala je da je u glavni grad Bosne i Hercegovie došla na poziv Ambasade SR Njemačke u BiH, koja podržava i pomaže osobe s posebnim potrebama u sportu.

– Naredna godina bi trebala biti podrška i promocija sporta osoba s invaliditetom i nadam se da će mnogo ljudi biti uključeno u tu aktivnost. Trebamo integrirati svu tu djecu, koja imaju posebne potrebe. Ja to želim podržati zbog toga jer imam svoju fondaciju koja pomaže djeci s posebim potrebama poteškoćama – rekla je Witt.

Kazala je da se već susrela s djecom s posebnim potrebama i njhovim učiteljima u BiH, dodavši sport da sport može mnogo pomoći tim osobama, da im poboljša kvalitet života kao i da steknu samopuzdanje baveći se sportom.

– Oni i dalje mogu učiniti mnoge dobre stvari, s jedne strane imaju hedikep ali s druge imaju cilj koji ih čini jačim. Njima je potrebna pažnja, pomoć i podška. Mislim da bi to trebalo biti u žiži javnosti, jer oni zavređuju našu pažnju i našu ljubav – izjavila  je Witt.

Na kraju je kazala da će se zalagati da se i u budućnosti pažnja usmjeri na one kojima je potrebna pomoć.

Ambasadorica Njemačke u BiH Christiane Hohmann poručila je da je svima jasno da osobe s invaliditetom nemaju lagan život, te da u Sarajevu postoji nastojanja da se grad učini podobnim za te osobe.

– Međutim, ima još mnogo posla za uraditi. Njemačka želi tome doprinijeti, sport može pružiti doprinos da se spriječi izlolacija tih osoba – rekla je Hohmann.

Dodala je da je inkluzija osoba s posebnim potrebama kao i podrška sportu osoba s invaliditetom od velikog značaja.

Generalni sekretar Olimpijskog komiteta BiH Said Fazlagić i izvršna direktorica Specijalne olimpijade BiH Kada Delić-Selimović zahvalili su se Katarini Witt i njemačkoj ambasadorici na doprinosu, istakavši da su osnove olimpizma nediskriminacija, solidarnost te zajedništvo sporta i kulture.

Ambasade Savezne Republike Njemačke u BiH u proteklom periodu podržala je veliki broj projekata u oblasti sporta za osobe s invaliditetom, kroz primjer nabavke fitnes uređaja za različite ustanove, projekat terapijskog jahanja, nabavku opreme za šah i projekat škole nogometa.

Pozitivna iskustva bila su poticaj za Ambasadu da fokus pažnje podrške sportu u narednoj godini bude u potpunosti usmjeren ka projektima iz oblasti sporta osoba s invaliditetom. Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke osigurat će sredstva za podršku ovim projektima.

visoko.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE