BBC je u posjedu dokumenata koji dokazuju namještanje na najvećim teniskim turnirima. “U posljednjih deset godina za namještanje je osumnjičeno čak 16 tenisača koji su bili među 50 najboljih na svijetu. Svi su nastavili s tenisom, a neki od njih su i Grand Slam pobjednici”, piše BBC.
“Dokumenti koje smo dobili pokazuju da su se u Rusiji, sjevernoj Italiji i Siciliji uplaćivale stotine tisuća funti na namještene mečeve, od čega su tri odigrana na Wimbledonu.”
Mark Phillips, jedan onih koji je istraživao namještanje u tenisu 2007. godine, potvrdio je da se pratio određeni broj igrača.
“Bilo je oko deset tenisača za koje smo vjerovali da su najčešći počinitelji. Dokazi su stvarno bili jaki”, rekao je Phillips.
Britanci posjeduju nalaze istraga od strane Tennis Integrity Unita, a čak osam “sumnjivih” tenisača nastupa na Australian Openu koji je počeo sinoć.
ATP je 2009. godine odlučno krenuo u borbu protiv namještanja, a najveće zasad suspendirano ime je Austrijanac Daniel Koellerer, koji je doživotno izbačen iz tenisa jer je navodno nagovarao druge tenisače da izgube svoje mečeva.
Čelnici Udruženja teniskih profesionalaca (ATP) oštro su u ponedjeljak demantovali tvrdnje da se nije adekvatno reagovalo na informacije da je bilo koji igrač bio umješan u namještanje mečeva. Izvršni direktor ATP-a Chris Kermode rekao je to na konferenciji za medije u Melburnu, odgovarajući tako na navode BBC-a i Buzzfeeda.
“Jedinica za integritet tenisa (TIU) i teniske vlasti apsolutno odbacuju bilo kakve navode da su dokazi o namještanju zataškavani iz bilo kog razloga, kao i da nisu temeljno istraživani. Izveštaji BBC-a i Buzzfeeda odnose se na događaje od prije oko 10 godina, ali mi ćemo svakako istražiti sve nove informacije, jer uvijek to radimo”, rekao je Kermode.
TIU je osnovana 2008. godine i zadužena je za borbu protiv korupcije u tenisu. Ona je do sada osudila i suspendovala desetine igrača, uglavnom niže rangiranih.
U izveštaju BBC-a i Buzzfeeda navodi se da su tokom istrage dobili nove informacije i da su razgovarali sa desetinama sagovornika, ali nisu objavljena imena, osim Nikolaja Davidenka i Martina Vasalla Arguella.
Njihov meč iz 2007. godine u Sopotu prekinut je kada su kladionice otkazale sve uplate zbog sumnjivih aktivnosti. To je izazvalo istragu ATP-a. U izveštaju se navodi i da osmoro tenisera koji su ranije namještali sada učestvuje na Australian openu.
Izveštaj navodi da je Davidenkov meč bio namješten, ali je prvi čovek ATP-a rekao da mora da postoji konkretan dokaz da bi se igrač suspendovao.
“Potrebni su nam dokazi. Istraga o meču u Sopotu 2007. godine nije donijela dovoljne dokaze. Kao što navodi Buzzfeed, istraga je naišla na nepremostive prepreke i jednostavno nije bilo moguće utvrditi ko je kriv u tom slučaju”, rekao je Kermode.
On je istakao da ATP ne toleriše korupciju. “Imamo politiku nulte tolerancije po ovom pitanju. Ne opuštamo se, stalno smo na oprezu po ovom pitanju”, rekao je Kermode.