Sivi kitovi su iscrpljeni, a naučnici strahuju da će se trend izumiranja kitova nastaviti ove godine. U istraživanju Univerziteta Aarhus je navedeno da je glad faktor koji doprinosi ovoj situaciji.
Svakog januara kitovi migriraju južno iz Beringovog mora, Čukotskog mora i arktičkih mora u kojima se hrane te dolaze u vode Južne Californije i Meksika u kojima se razmnožavaju.
Prvo istraživanje sivih kitova obavljeno je između 1977. i 1982. goine u Meksiku. Laguna San Ignacio Ecosystem Science Program (LSIESP) je uspostavljen 2006. godine u sklopu kojeg su 2017. godine vršene detaljne analize i proučavanja dužine i širine kitova na osnovu vertikalnih fotografija napravljenih pomoću dronova. Naučnici su zahvaljujući tome mogli analizirati relativno stanje kitova, a za samo dvije godine su dokumentovali pogoršanje stanja mladih i odraslih sivih kitova koji posjećuju meksičke obale. Nakon što je 2019. godine započelo novo istraživanje, zabilježeno je i novo pogoršanje, kao i smanjenje razmnožavanja.
Kao razlog se navodi i manjak amfipoda, glavnog plijena sivih kitova u njihovim glavnim hranilištima. Kako količina amfipoda opada kao rezultat zagrijavanja arktičkih voda zbog klimatskih promjena, time bi se mogla povećati ugroženost populacije kitova u godinama koje dolaze.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.