Širom svijeta ugašena svjetla u globalnoj kampanji “Sat za planetu Zemlju”

467

-Svjetla na reprezentativnim građevinama u Rimu, Moskvi i Edirneu ugašena su na 60 minuta čime je pružena podrška kampanji “Sat za planetu Zemlju”, koja ima za cilj podići svijest o klimatskim promjenama i poslati poruku o važnosti štednje električne energije.

Brojni svjetski gradovi sinoć su se uključili u globalnu kampanju “Sat za planetu Zemlju” koja ima za cilj podići svjest o klimatskim promjenama i poslati poruku o važnosti štednje električne energije, prenosi Anadolu Agency (AA).

Jedan od tih gradova je i glavni grad Italije Rim, na čijim reprezentativnim građevinama su ugašena svjetla na 60 minuta.

Tačno u 20 sati i 30 minuta ugašena su svjetla na poznatoj fontani Di Trevi, nakon čega je na njenim zidovima prokazan logo Svjetskog fonda za prirodu (WWF), koji je organizator ovog događaja. U isto vrijeme svjetla su ugašena i na predsjedničkoj palati Quirinale, zgradama vlade i parlamenta, kao i na čuvenom Colosseumu.

I glavni grad Rusije Moskva uključio se u kampanju “Sat za planetu Zemlju”, a tim povodom u mraku su ostavljene najvažnije znamenitosti ovog grada. U Moskvi su svjetla bila ugašena na Crvenom trgu, Crkvi sv. Vasilija Blaženog te na Spasiteljevoj uli.

Ni turski grad Edirne nije zaboravio pružiti podršku ovoj globalnoj akciji. Na čuvenoj džamiji Selimiyji ugašena su svjetla u zakazano vrijeme, a isto to je urađeno i na Velikoj sinagogi koja se nalazi u ovom gradu.
Prošle godine u Satu za planetu Zemlju učestvovali su pojedinci, kompanije i organizacije u više od 7.000 gradova i 162 zemlje.

Sat za planetu Zemlju, globalni događaj koji organizira Svjetski fond za prirodu (World Wide Fund for Nature), a održava se posljednju subotu u martu svake godine, pozivajući domaćinstva i firme na gašenje njihovih nepotrebnih svjetala i ostalih električnih uređaja na jedan sat radi podizanja svijesti o potrebi poduzimanja akcije oko klimatskih promjena.

Sat za planet Zemlju pokrenuli su WWF i The Sydney Morning Herald 2007. godine kada je 2,2 miliona stanovnika Sydneya sudjelovalo gašenjem svih nepotrebnih svjetala. Slijedeći primjer Sydneyja, mnogi drugi gradovi širem svijeta prihvatili su događaj 2008. godine.