BiHKulturaSFF - Promicanje rodne ravnopravnosti kroz posebne nagrade i podršku ženama u...

SFF – Promicanje rodne ravnopravnosti kroz posebne nagrade i podršku ženama u filmskoj industriji

Sarajevo Film Festival (SFF), tokom protekle decenije, aktivno je razvijao programe i strateška partnerstva usmjerena na rješavanje pitanja rodne neravnoteže i osnaživanje glasova žena u filmskoj industriji.

 

Nadovezujući se na Sarajevsku deklaraciju, rezultat konferencije iz 2014. godine koju su zajednički organizovali Vijeće Evrope, Sarajevo Film Festival uz svoju profesionalnu platformu CineLink Industry Days, uveli su ciljane inicijative za promociju rodne ravnopravnosti, osnaživanje filmskih radnica i borbu protiv sistemskih nejednakosti unutar regionalnog i evropskog filmskog okruženja.

– Od potpisivanja Povelje 50/50 do 2020. godine, Sarajevo Film Festival je pokazao jasnu posvećenost uravnoteženijoj zastupljenosti rediteljica i reditelja u svojim ključnim programskim sekcijama. Ova posvećenost ima veći utjecaj kada se posmatra u odnosu na širi evropski kontekst, gdje su žene i dalje značajno nedovoljno zastupljene, sa samo 26 posto  produkcija koje su režirale žene, prema istraživanju Evropskog audiovizuelnog opservatorija, objavljenog 2023. godine – saopćeno je iz Press služba Festivala.

Navodi se da pored rastućeg regionalnog dosega, strategija rodne ravnopravnosti Festivala je ojačana kroz saradnju u kojoj sudjeluju ključni partneri: Mastercard, Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini i Slovenački filmski centar, koji podržavaju filmske autorice kroz posebne nagrade.

Fondacija UNIQA SEE Future, koju je 2024. godine osnovala UNIQA, pokrenula je Program podrške filmskim autoricama kako bi ženama pružila mogućnosti za produkciju i umrežavanje širom Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Bugarske i Rumunije. Inicijativi su se od tada pridružili Filmski centar Crne Gore i Filmski centar Srbije, a prve dobitnice programa predstavljene su u junu ove godine na Slano Film Days.

Dvije temeljne nagrade, Specijalna nagrada Sarajevo Film Festivala za promicanje rodne ravnopravnosti te CineLink Female Voices, uspostavljene kroz ključna institucionalna partnerstva, stoje kao stubovi šire posvećenosti Festivala društvenim promjenama, slaveći rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u filmu kao bitne vrijednosti kako na ekranu tako i van njega.

Osnovana u partnerstvu s kompanijom Mastercard, Specijalna nagrada za rodnu ravnopravnost Sarajevo Film Festivala ima i novčani iznos od od 7.500 eura. Ova nagrada povezuje različite kategorije, a dodjeljuje se rediteljici čiji debitantski rad pokazuje snažan autorski glas i doprinosi rodnoj ravnoteži u kinematografiji. Nagrada odražava zajedničku viziju inkluzivnog pripovijedanja i važnosti davanja platforme novim glasovima u globalnoj kinematografiji.

Ovogodišnju dobitnicu Specijalne nagrade Sarajevo Film Festivala za rodnu ravnopravnost odabrat će tročlani žiri – Anna Croneman, Ivan Marinović i Norika Sefa.

Nagrada CineLink Female Voices (u novčanom iznosu od 20.000 eura) osmišljena je i pokrenuta sa Slovenačkim filmskim centrom kako bi se ukazalo na kontinuirani nedostatak ženskih perspektiva u kinematografiji jugoistočne Evrope.

U okviru programa CineLink Co-Production Market i CineLink Drama, podržava projekte u razvoju koje vode producentice i rediteljice, nudeći im veću vidljivost i finansijsko ohrabrenje da svoj rad ožive.

– Prepoznajući da je osnaživanje ženskih glasova i priča integralno za unaprjeđenje agende Žene, mir i sigurnost i izgradnju inkluzivnih, miroljubivih društava, Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini pridružile su se 2024. godine kao suosnivač, uz podršku projekta Fonda za izgradnju mira (PBF) Generalnog sekretara UN-a „Žene vode na putu mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini“, koji zajednički provode UN Women, UNFPA i IOM, u partnerstvu s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH – navode iz SFF-a.

Ujedinjene nacije BiH također podržavaju nagradu „Amira Lekić“, koja odaje počast novim producenticama mlađim od 35 godina u Bosni i Hercegovini, osiguravajući održiv lanac žena koje oblikuju audiovizuelni narativ regije.

Dobitnicu nagrade CineLink Female Voices (ženski glasovi) odabrat će tročlani žiri – Aida Begić, Nataša Bučar i Dita Rietuma.

– Kroz ove nagrade i inicijative, Sarajevo Film Festival aktivno stvara prostor za ženske priče, ulaže u njihov razvoj i zalaže se za pravedne, sigurne i inkluzivne industrijske standarde. Partnerstvom s institucijama, nacionalnim filmskim tijelima i liderima privatnog sektora, Sarajevo Film Festival potvrđuje svoju dugoročnu predanost izgradnji ravnopravnijeg i reprezentativnijeg filmskog okruženja u regiji i šire – ističe se u saopćenju.

31. Sarajevo Film Festival bit će održan od 15. do 22. augusta.

Fena / Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE