SportNogometSevilla treći put zaredom osvojila Evropsku ligu

Sevilla treći put zaredom osvojila Evropsku ligu

Fudbaleri Seville su u finalu Evropske lige igranom St. Jakob-Parku u Baselu sa 3:1 pobijedili Liverpool i treći puz uzastopno, a peti put u historiji osvojili trofej ovoga takmičenja. Utakmica je počela ofanzivom Seville, koja je imala nešto više od igre, ali bez pravih prilika. Redsi su se probudili tek nakon desetak minuta. Pvri je prijetio Sturridge, ali Carrico je gotovo sa gol linije spasio, da bi potom u 25. minuti Soria odlično odbranio novi pokušaj napadača Liverpoola.
Konačno, u 35. minuti Daniel Sturridge je pogodio. Majtrorski je udarcem vanjskim dijelom kopačke matirao Soriu za veliko slavlje navijača Redsa i vodstvo 1:0. Do isteka prvih 45 minuta Lovrenu je poništen gol. Hrvatski defanzivac je glavom matirao Soriu, ali je Sturridge bio u ofsajdu ispred golmana Seville i pogodak je ispravno poništen. Drugo poluvrijeme je počelo na nevjerovatan način, jer je samo nakon 11 sekundi igre Gameiro uspio da poravna na 1:1 i to je bio početak kraja za Liverpool. Sevilla je napadala u talasima, francuski napadač je promašio još dvije sjajne šanse za preokret, ali u 64. minuti nakon fenomenalne akcije Španaca, Coke je sa distance po drugi put matirao Mignoleta za 2:1. U nastavku je igrao samo jedan tim, jer je ranoprimljeni gol presjekao Redse, a potvrda trijumfa Seville stigla je u 70. minuti. Loše je reagovala odbrana Liverpoola, a lopta je došla do Cokea, koji je po drugi put bio strijelac za 3:1.
Do kraja Redsi nisu imali snage da se vrate u meč, pa je Sevilla rekordni treći put uzastopno i ukupno peti put osvojila Evropsku ligu, dok je Jurgen Klopp izgubio još jedno finale, ukupno peto u karijeri. Također, Andalužani su osvajanjem trofeja ponovo stekli pravo nastupa u Ligi šampiona naredne sezone, dok su Redsi ostali bez plasmana u evropska takmičenja.