Nikšić je govoreći o provedbi presude Ustavnog suda BiH kazao da je SDP spreman biti dio rješenja i tražiti način kako da se izmijeni Ustav, jer bez izmjene Ustava nema priče o lakoj implementaciji izmjena Izbornog zakona, na način da provedemo odluke Evropskog suda za ljudska prava po presudama Sejdić- Finci Pilav i Zornić, te da se na taj način implementira i odluka Ustavnog suda.
“Ne pada nam na pamet da implementirajući odluku Ustavnog suda, sada uvodimo nove diskriminacije. Podsjetit ću na nedavne zaključke koje je usvojilo Vijeće Evropske unije, gdje je vrlo precizno rečeno od strane ljudi koji su prepoznali šta se ovdje u BiH pokušava uraditi, iako Hrvatska koja stoji iza politike HDZ-a, oni su donijeli zaključke gdje su rekli da upozoravaju vlasti u BiH da ne preduzimaju ni zakonodavne ni političke radnje koje će otežati provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava”, kazao je Nikšić.
Istakao je da SDP neće biti dio priče u kojoj se narodi predstavljaju u izborne jedinice.
“Ono što ćemo mi ponuditi, što se tiče SDP-a i DF-a, a to mogu reći pošto sam u kontaktu sa Željkom, jeste prije da smo u ovom trenutku na dva polja orijentisani- već sam rekao da smo spremni biti dio priče, ali iluzorno je da se mi iscrpljujemo i nudimo rješenje kada je u pitanju implementacija odluka suda u Starzburu, ali želimo da napravimo i okupili smo jednu široku koaliciju koju smo nazvali – Koalicija sa slobodne, fer i poštene izbore u BiH. Tekst zakona je gotov, a ovih dana se finalizira termin, kada će se potpisati od svih onih koji žele to i koji podržavaju taj zakon”, rekao je Nikšić.
Pojasnio je da je to zakon, kojim se uvode tek tehniče promjene u Izbornom procesu u BiH, kojim se mogućnost zloupotreba smanjuje na najmanju moguću mjeru.
“Tamo su ponuđene tri izmjene, jedna je oko registracije birača, dakle dokazivanje identiteta birača, i varijanta koja se odnosi na video nadzor na biračkom mjestu, kao i skener za glasačke listiće”, dodao je.
Riječ je uglavnom o tehničkim promjenama, međutim, na pitanje šta je sa suštinskim promjenama, Nikšić je kazao da u skladu sa odrebom Izbornog zakona koja nije stavljena van snage Federalni parlament je taj koji je nadležan da svake četiri godine mandate u izbornim jedinicama.
“Odnosno da to prilagođava popisu stanovništva i broju birača u pojedinim izbornim jedinicama. Mi dakle pripremamo zakon o izbornim jedinicama koji nikada nije donesen a koji je na osnovu Izbornog zakona i Ustava FBiH, i ponudit ćemo zakon koji će omogućiti da riješimo ova otvorena pitanja”, rekao je Nikišić.
Dodao je i to da se javnost zabavila vještačkom pričom o tome koliko će ko imati delagata u Domu naroda, iz kojeg naroda i iz kojeg područja u FBiH, pri čemu su zanemarene odrebbe Izbornog zakona, i da se vidi koliko glasača treba da glasa u Sarajevu da bi neko dobio mandat, koliko u Tuzli, koliko u Orašju a koliko u Goraždu, Livnu.
“To je tekst zakona koji je u završnoj fazi, koji ćemo predstaviti u javnosti i poslat u parlament”, kazao je Nikšić.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.