BiHPolitikaSDA popušta pred HDZ-om, a to šteti interesima građana i države BiH

SDA popušta pred HDZ-om, a to šteti interesima građana i države BiH

TV1: Burnu raspravu izazvale su predložene izmjene Zakona o radu u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH. Ustvrdili ste da se radi o ustupku SDA HDZ-u. Zbog čega to tvrdite?

MAŠIĆ: To je u suštini jedan trend koji praktično traje otkako je Vladu preuzeo gospodin Novalić i otkako su ponovo partneri SDA i HDZ. Zaista jedno potpuno nerazumljivo ponašanje SDA u smislu popuštanja, pristajanja na ultimatume i sve ono što HDZ vješto radi. Danas smo svjedočili samo jednoj u nizu takvih stvari. Iz Vlade je došao prijedlog kojim je trebala da se vrati nadležnost federalnoj inspekciji rada jer je zakonom usvojenim 2015. opet zbog insitiranja HDZ-a ta mogućnost bila izbrisana i u proteklih godinu i pol dana skoro niko nije vršio kontrolu rada na crno a jedan od segmenata Reformske agende je borba protiv sive ekonomije i rada na crno. Danas kada smo se o tome trebali izjašnjavati odjednom je stigao papir od strane Vlade da oni prihvataju amandman HDZ-a kojim se ukida član kojim se definiše nadležnost federalne inspekcije. Ja sam otvoreno postavio pitanje kolegama iz SDA-a – hoće li oni definitivno se opredjeliti između toga šta im je bitnije, interesi države BiH ili interesi HDZ-a, pogotovo u kontekstu priče koja već traje oko revizije i ponašanja gospodina Čovića koji se svrstao na stranu koja je bila protiv interesa države. Ne možemo da shvatimo takvo vazalsko ponašanje i odnos koji u konačnici ne bi bio problem da ne proizvodi štetu po građane BiH. Vlada premijera Novalića je javna preduzeća južno od Ivana u potpunosti prepustila HDZ-u koji je stranačke strukture imenovao u tim preduzećima. Nakon priče o megakantonima i najave da će gospodin Izetbegović pristati na treću izbornu jedinicu ovo poprima zabrinjavajući obim.

TV1: Glasanje još uvijek nije obavljeno?

MAŠIĆ: SDA je tražila pauzu od pola sata nakon moje diskusije a pauzala je trajala dva sata. Onda su izašli i rekli da će se očitovati o amandmanima Vlade kada se o tome bude glasalo. Kada sam prije 25 dana predložio rezoluciju o osudi inicijativa za federalizaciju koje vode ka entonacionalnim podjelama u FBIH i kada je klub SDA donio zaključak da će podržati rezoluciju HDZ je zaprijetio napuštanjem parlamenta.

TV1: Hoće li se raspravljati o njoj na vanrednoj sjednici?

MAŠIĆ: Hoće. To će biti 21.marta. Vjerovatno će SDA da ne bi došli u situaciju da im HDZ opet prijeti da će napustiti paralament, odlučiti da do tada ne kažu svoj stav vezano za zakon o radu i o upravi za inspekcijske poslove.

TV1: Ukratko šta sadrži rezolucija?

MAŠIĆ: Rezolucija sadrži politički stav najvišeg zakonodavnog organa u FBiH a koji bi jasno i nedvosmisleno poručio da bilo koja vrsta daljih etnonacionalnih podjela koje su prikrivene kroz formalne pojmove federalizma su neprihvatljvi za parlament i da se jednostavno neće pristati na te igre. To je poruka i susjedima da se konačno počnu baviti svojim stvarima a ne da svako malo imamo neke inicijative koje direktno narušavaju teritorijalni integritet BiH poput posljednje inicijative hrvatskih zastupnika u EU parlamentu koje je nažalost predvodio gospodin Tonino Picula a koje se tiču mješanja u unutarnje stvari BiH. Ova rezolucija se poziva na međunarodne standarde i potpisane međunarodne konvencije od strane države BiH i Opšti okvirni sporazum za mir u BiH gdje je rečeno kako treba da tzv garanti sporazuma da se ponašaju.

TV1:  Na čiju podršku računate?

MAŠIĆ: Ova rezolucija će proći. Nju definitivno neće podržati HDZ jer je njima tu sve sporno.

TV1: Oni tvrde da bi se dodatno ugrozilo hrvatsko pitanje i prava hrvatskog naroda u BiH.

MAŠIĆ: Ja mislim da postoji pitanje svakog građanina u ovoj zemlji a ne pojedinačno neke etničke grupe. U BiH nije ugrožen niti jedan konstitutivni narod nego građani koji u određenim dijelovima ne mogu ostvariti svoja prava pogotovo tamo gdje čine manjinu i sa te strane ne postoji ni hrvatsko ni bošnjačko ni srpsko pitanje postoji pitanje obični građana i kada se okrenemo rješavanju tih pitanja sve lažne dileme će biti stavlje ad acta. Rezolucija o kojoj smo govorili će proći ako SDA između interesa države i HDZ-a izabere interes države, ukoliko ne, za to neće biti dovoljno ruku.

TV1: Kako ste vidjeli stav HDZ-a da bez izmjene izbornog zakona neće biti izbora, i kako u SDP-u vidite ponuđene prijedloge?

MAŠIĆ: To je sistemski smišljenja strategija pritiska da bi izmjene Izbornog zakona išle u željenom pravcu kako to želi HDZ i famozni HNS kao NVO koji je osnovan u političke svrhe Čovića. Pokušavaju napraviti pritisak i zato se išlo sa rezolucijom u EU parlamentu da bi se nastavilo sa etnonacionalnom podjelom države BiH. Od toga nema ništa. CIK je danas vrlo precizno rekla da će izbori biti provedeni sviđalo se to Čoviću ili ne, Izetbegoviću ili bilo kome. Pod političkom presijom važne odluke za građane ove zemlje se ne smiju i ne mogu donositi i ja se nadam da će prijedlog o vitrtualnoj izbornoj jedinici završiti kao jedan od mnogih u nizu prijedloga koji su završili na smetljištu historije zato što su bili potpuno neprihvatljivi za multietničku državu kakva je BiH u kojoj svi građani moraju biti jednakopravni. Narodi u BiH nisu nosioci suverenizteta nego su to građani bez obzira gdje u BiH žive.

TV1:  Za kraj, kriza nastala zbog pitanja revizije i sve ovo što se desilo poslije. Šta je po Vama izlaz iz cijele situacije i kako ste je vidjeli?

MAŠIĆ: Nakon što je vođena jedna prikrivena igra prije svega sa strane gospodina Izetbegovića, najčasniji potez sa njegove strane bio bi da podnese ostavku. Devet mjeseci skrivati informaciju koja je mogla promjeniti tok i ishod pokuašaja revizije koja je završila tako kako jeste zbog neodgovornog ponašanja. Da smo imali tu informaciju i vršili pritisak tamo gdje se trebao praviti, u Predsjedništvu BiH, prije svega na gospodina Čovića da se donese odluka jer za nju nije bio potreban konsenzus kao i u slučaju iz 2002.godine, naš pokušaj kao države da pokrenemo reviziju je ovako završio i bojim se da ovim je nanešena nesaglediva šteta po interese BiH a da ne govorim o međunarodnim posljedicama jer smo još jednom pokazali da nismo ozbiljna država i da se u njoj ne odlučuje sistemski nego onako kako se pojedinim političarima svidi. SDP stoji pri tome da je revizija trebala biti pokrenuta ali ne na ovakav način i ne sakrivanjem činjenica koje su morale biti dostupne građanima ove zemlje.

 

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE