SvijetSamit NATO-a: Lideri u Vilniusu o budućem članstvu Ukrajine

Samit NATO-a: Lideri u Vilniusu o budućem članstvu Ukrajine

Lideri NATO-a okupljaju se u Litvaniji na ključnom samitu koji bi mogao oblikovati smjer rata u Ukrajini i budućnost zapadne alijanse. 31 saveznik se nada da će pokazati Rusiji da imaju odlučnost da dugoročno vojno podrže Ukrajinu.

Oni stižu sa dobrodošlicom nakon što je Turska odustala od prigovora na ulazak Švedske u alijansu. Ali ostaje neslaganje oko toga šta reći o sopstvenim ambicijama Ukrajine za buduće članstvo.

Smatra se da će neki saveznici Kijevu obećati nove sigurnosne garancije osmišljene da odvrate buduću rusku agresiju. Oni će također razgovarati o obezbjeđivanju više oružja i municije.

Što se tiče pitanja članstva, ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky želi da NATO kaže da bi se Ukrajina mogla pridružiti što je prije moguće nakon završetka borbi – eksplicitno navodeći kako i kada se to može postići. Ali neke zemlje NATO-a oklijevaju da idu predaleko, bojeći se da bi obećanje skoro automatskog članstva moglo dati Rusiji poticaj i za eskalaciju i za odugovlačenje rata.

Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a, rekao je da nije donesena konačna odluka o jeziku završnog saopštenja, ali je dodao: “Apsolutno sam siguran da ćemo imati jedinstvo i snažnu poruku o Ukrajini. Ovo je historijski dan”, rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg kasno u ponedjeljak kada je najavio sporazum nakon nekoliko dana intenzivnih sastanaka.

Kao dio sporazuma, Erdogan je rekao da će tražiti od turskog parlamenta da odobri ulazak Švedske u NATO. Očekuje se da će mađarski premijer Viktor Orban poduzeti sličan korak.

Ishod je pobjeda i za američkog predsjednika Joea Bidena, koji je ekspanziju NATO-a promicao kao primjer kako se ruska invazija na Ukrajinu osvetila Moskvi. Finska je već postala 31. članica alijanse, a Švedska je na putu da postane 32. članica.

Biden je stigao u Vilnius u ponedjeljak navečer, a trebao bi se sastati s Erdoganom u utorak navečer.

Nejasno je kako će se riješiti neki drugi Erdoganovi zahtjevi. Tražio je napredne američke borbene avione i put ka članstvu u Evropskoj uniji. Bijela kuća je izrazila podršku i jednom i drugom, ali je javno insistirala da pitanja nisu vezana za članstvo Švedske u NATO-u.

Biden je u saopćenju zahvalio Erdoganu što se obavezao da će proslijediti protokol o prijemu Švedske Velikoj narodnoj skupštini Turske na “brzu ratifikaciju”.

– Spreman sam da radim sa predsjednikom Erdoganom i Turskom na jačanju odbrane i odvraćanja u euroatlantskom području – dodao je Biden.

Visoko.ba/federalna.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE