Bazilika Sagrada Familia u Barceloni ima novi datum završetka 2026., što će biti 144 godine nakon što je položen prvi kamen. Predsjednik organizacije zadužene za dovršetak remek-djela Antonia Gaudíja objavio je datum prošle srijede, koji se poklapa sa stotom obljetnicom smrti arhitekte ove građevine.
Esteve Camps je rekao da imaju novca i materijala da završe zgradu, uključujući središnji toranj od 172,5 metara posvećen Isusu Kristu, što Sagrada Familia u Barceloni čini najvišom zgradom u tom gradu.
Iako bi zgrada trebala biti dovršena do 2026. godine, očekuje se da će se radovi na skulpturama i ukrasnim detaljima te, prije svega, na kontroverznom stubištu koje vodi do onoga što će u konačnici biti glavni ulaz, nastaviti do 2034. godine.
Kad su radovi započeli 1882. godine, mjesto je bilo otvoreno obradivo zemljište, ali u godinama koje su uslijedile oko crkve izgradio se grad. Stubište, koje bi se protezalo preko dva velika gradska bloka, uključivalo bi raseljavanje oko 1000 porodica i poduzeća. Dok neki naučnici o Gaudiju to osporavaju, Camps insistira na tome da je stubište uvijek bilo dio arhitektova plana.
“Slijedimo Gaudijev plan u detalje”, rekao je. “Mi smo njegovi nasljednici i ne možemo odustati od njegovog projekta. Plan predstavljen lokalnim vlastima 1915. godine, koji je potpisao Gaudí, uključuje i stubište.” Dodao je da su u razgovoru s gradonačelnikom Barcelone Jaumeom Collbonijem, jer lokalne vlasti imaju posljednju riječ. “Nemam kristalnu kuglu da mi kaže kada će donijeti odluku”, rekao je.
Od svog osnivanja, Sagrada Familia bila je praćena ratom, zanemarivanjem i nedostatkom financija. Nedavno je pandemija Covida dovela do dvogodišnje pauze u radu.
Prije pojave masovnog turizma, radovi su se trebali finansirati isključivo donacijama grešnika koji su pokazali kajanje, što je novčani tok činilo nepredvidivim i mnogi su sumnjali da će radovi ikada biti dovršeni. Pjesnikinja Joan Maragall opisala je baziliku kao “poeziju arhitekture … hram koji nikada neće biti dovršen, koji neprestano postaje”.
Turizam već desetljećima garantira stabilan prihod, s gotovo 5 miliona posjetitelja godišnje koji posjetu plaćaju 25-40 € (20-32 £). Nešto više od polovice od 125 miliona eura koliko to donosi ide na dovršetak radova. Kako se ostatak troši ostaje misterij jer crkva nije obavezna objavljivati svoje račune.
Godine 1936., na početku Španskog građanskog rata, anarhisti su zapalili kriptu i uništili Gaudíjevu radionicu i gipsane modele koje je napravio kao vodič svojim nasljednicima da dovrše posao. Arhitekt Lluís Bonet i Garí spasio je fragmente, a Gaudíjevi modeli su mukotrpno ponovno sastavljeni. Mnoge tehničke detalje o tome kako realizirati Gaudíjev dizajn kasnije je utvrdio novozelandski arhitekt Mark Burry koristeći avionski softver.
Sagrada Familia se smatra jednim od čuda modernog svijeta, ali to nije uvijek bio slučaj. Salvador Dalí opisao je njenu “zastrašujuću i jestivu ljepotu”, dok ju je George Orwell smatrao “jednom od najodvratnijih građevina na svijetu” i komentirao da su anarhisti pokazali nedostatak ukusa što je nisu uspjeli dići u zrak kad su imali priliku.
Visoko.co.ba/federalna.ba/The Guardian
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.