Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije Miloradu Dodiku, predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska, prenosi Blic, za koje je on rekao da ih je očekivao.
Sankcije protiv Milorada Dodika podrazumijevaju zabranu putovanja u SAD i zamrzavanje imovine na teritoriji SAD-a, kao i u svim zemljama koje se budu pridružile sankcijama.
“Ne znam da li je informacija da sam stavljen na američku crnu listu tačna, jer nijedan zvanični dokument još nisam dobio. Ali, očekujem tako nešto”, kazao je Dodik za Novosti.
Obrad Kesić, šef Predstavništva RS-a u Washingtonu kazao je za RTRS kako nema informaciju da su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije Dodiku.
Istakao je da ništa službeno nije saopćeno, i dodao da, koliko zna, te informacije nema ni Predstavništvo.
“Malo je čudno da su takve informacije dobili mediji”, rekao je Kesić.
Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak rekao da nije Ministarstvo nije obaviješteno o sankcijama za predsjednika RS-a.
“Vidio sam tu vijest, ali ništa ne znam o tome”, rekao je Crnadak.
Odricanje od pasoša
Dodik je nedavno izjavio kako će se odreći bh. pasoša i putovati sa pasošem Republike Srbije.
Osim toga, Dodik je izjavio na svečanoj akademiji povodom Dana RS-a, koji je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim, kako će se ostvariti san ujedinjenja tog bh. entiteta i Republike Srbije.
“Sanjamo da se pripojimo i budemo jedinstveni dio zajedno s maticom Srbijom”, rekao je on.
Predsjednik RS-a, koji nije dobio redovnu vizu za odlazak u SAD, izjavio je kako je “vjerovatno nekom pripadniku Al-Kaide lakše ući u Ameriku”, nego njemu.
Ambasada SAD-a u Sarajevu prethodno je odbila Dodikov zahtjev za diplomatsku vizu.
Dodik je nedavno u Ambasadi SAD-a u Sarajevu podnio zahtjev za redovnu vizu nakon što mu je bio odbijen zahtjev za diplomatsku.
Dodik je odbijanje Ambasade SAD-a da mu izda vizu za odlazak u Washington i kontakte s predstavnicima SAD-a u vezi toga nedavno nazvao “harangom u režiji američke ambasadorke u BiH koja će uskoro spakovati kofere i napustiti BiH”.
“Iz proceduralnih razloga ranije sam podnio zahtjev za diplomatsku vizu, ali je moj zahtjev odbijen uz obrazloženje da ne predstavljam organe BiH i da mi zbog toga ne može biti izdata ta viza, koju sam, inače, ranije redovno dobijao”, rekao je tada Dodik.
Pozivnica za Dodika
Dodik je u jednoj televizijskoj emisiji pokazao pozivnicu da prisustvuje svečanosti povodom polaganja zakletve novog američkog predsjednika Donalda Trumpa te prepričao razgovor sa zamjenikom pomoćnika državnog sekretara SAD-a.
On je, kako je rekao predsjednik RS-a, tražio da se Dodik odrekne politike svoje stranke SNSD-a i da se odazove pozivima Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Prethodno je iz Dodikovog kabineta potvrđeno kako su organizatori svečanosti povodom inauguracije novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa obaviješteni da je morao otkazati najavljeni dolazak u Washington, jer još nije dobio vizu za ulazak u SAD.
No, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak, inače potpredsjednik Partije demokratskog progresa, ranije je izjavio kako Dodik nije dobio službeni poziv američke administracije da prisustvuje Trumpovoj inauguraciji.
“Dodik nema poziv zvanične administracije. Jedini način da dobije zvanični poziv administracije SAD-a bio je putem Ministarstva vanjskih poslova BiH, što se nije desilo”, rekao je Crnadak.
Za pozivnicu koju je Dodik pokazao medijima, Crnadak napominje da je to “poziv jednog od Dodikovih lobista, kojeg je nedavno ugostio u Banjoj Luci zajedno sa suprugom”.
“Vidljivo je da se taj događaj ne dešava na samoj inauguraciji, nego u jednom od vašingtonskih hotela”, zaključio je Crnadak.
Medijski istupi
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini reagirala je nedavno na posljednje medijske istupe Dodika, koji je za lokalne medije iznio žestoke kritike na račun Washingtona i njegovih predstavnika u Bosni i Hercegovini.
Iz Ambasade kažu kako “veoma ozbiljno shvataju svaki pokušaj podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma”.
“Kao znak kontinuiranog opredjeljenja Sjedinjenih Američkih Država za suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i jačanje demokratskih principa i institucija u zemlji, zamjenik pomoćnika državnog sekretara Hoyt Yee i ambasadorica Maureen Cormack razgovarali su sa predsjednikom Republike Srpske da bi istakli našu zabrinutost zbog njegovih nedavnih izjava i postupaka, te da bi ponovili naše ranije iznesene stavove – da protivljenje odluci Ustavnog suda predstavlja kršenje vladavine zakona, te da oni koji to čine moraju snositi odgovornost”, navodi se u saopćenju.
Iz Ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini navode kako su apelirali na Dodika da poduzme korake “kojima će pokazati svoju pozitivnu opredijeljenost za Dejtonski mirovni sporazum, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, te kontinuirani proces evropskih integracija zemlje”.
aljazeera.net/visoko.ba