Prva beba sa DNK tri osobe (otac i dvije majke) rođena je u Velikoj Britaniji nakon posebnog postupka “potpomognute oplodnje”. Uprava za ljudsku oplodnju i embriologiju potvrdila je rođenja “ne manje od pet” beba nakon mitohondrijske donacije.
Britanski list “Guardian” dobio je ovu vijest na osnovu zahtjeva za pristup informacijama. Cilj postupka mitohondrijske donacije jeste da se izbjegne da žene prenesu potomstvu defektne gene u mitohondrijima – sićušnim štapićastim “elektranama” u ćelijama koje opskrbljuju energijom.
Tehnika uključuje usađivanje ženi “in vitro” male količine DNK druge ženske osobe.
Beba tako ima DNK majke i oca koji definiše ključne karakteristike, kao što su posebnost i boja očiju. Osim toga, beba ima i sićušnu količinu mitohondrijske DNK koju je osigurala žena donor – treći “roditelj”.
Britanija je postala prva zemlja u svijetu koja je formalno dopustila mitohondrijsku terapiju. Godine 2015. parlamentarni zastupnici u Britaniji otvorili su put ovim promjenama glasanjem za izmjenu zakona o ljudskoj oplodnji i embriologiji, koji postavlja pravni okvir za istraživanje i liječenje problema povezanih sa plodnošću.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Srna
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.