BiHRoditelj zbog loše ocjene šamarao profesoricu, nadležni šutjeli

Roditelj zbog loše ocjene šamarao profesoricu, nadležni šutjeli

Nisu dojave o bombama jedini problem u školama. Bh. javnost je zgrožena i sve češćim slučajevima nasilja u obrazovnim ustanovama. U glavnim ulogama ovaj put nisu djeca nego roditelji. U kratkom razmaku dva veoma teška slučaja: prvo u Banjaluci, gdje je roditelj jednog dječaka istukao drugog dječaka, a onda u Bijeljini gdje je roditelj ošamario profesoricu u srednjoj školi. Traže se oštre sankcije, ali i zaštita nastavnog kadra, kao i odgovor na pitanje: da li je neko pokušao zataškati slučaj?!

Tri dana su i škola i sve nadležne institucije šutjele o slučaju kada je u zbornici Srednje medicinske i poljoprivredne škole u Bijeljini otac jedne učenice ošamario profesoricu zbog loše ocjene koju je dala njegovom djetetu.

„Nikad prije ga nisam vidjela. Ušao je na vrata i počeo me udarati. Tek poslije mi je rekao čiji je otac. Nemaš pojma zašto se to dešava, koji je razlog. I što je najcrnje, to jeste u konačnici ocjena, ali, u suštini, to su konsultacije za djecu koja polažu vanredno“, priča profesorica Olivera Krsmanović.

Šamaranje profesorice policija je sankcionisala prekršajnom prijavom i novčanom kaznom. Tek kada je slučaj isplivao u javnost, oglasili su se iz škole.

„Pružena je puna podrška koleginici, nadležne institucije su obaviještene te su preduzete dalje radnje koje nastupaju poslije ovakvih događaja“, navodi Biljana Zarić, direktor Srednje poljoprivredno-medicinske škole u Bijeljini.

Pet dana nakon napada oglasili su se i u Ministarstvu prosvjete saopštenjem u kojem osuđuju incident. Prosvjetni radnici pitaju da li je neko pokušao cijeli slučaj da zataška? Traže zaštitu profesije i status službenih lica.

„Ovdje može da dođe bilo ko i da istresa na nas svoje frustracije i onda bude – pusti kraju. Ali nije to samo odnos roditelj-nastavnik. Tu je bezbroj problema i roditelja i djece i to je toliko jasno, pravila su jasna, ali se ne poštuju“, ističe Danijel Mihić, sekretar Udruženja prosvjetnih radnika Ipak se okreće.

Kako kaže, oko pet odsto bahatih roditelja i njihove djece miniraju i obesmišljavaju kompletan školski sistem. Za sociologe, ovaj slučaj šalje poruku da se problem može riješiti destrukcijom.

“Očito da trpimo posljedice generalnog stanja u društvu gdje sve vrvi od nasilja i imamo mnogo slučajeva takvog ponašanja. Mislim da je poražavajuće za jedno savremeno društvo da roditelji dozvole sebi da na taj način šalju ružnu sliku svojoj djeci”, kaže sociolog Vladimir Vasić.

No, od šamara više boli činjenica da se za slučaj znalo, ali šutjelo.

“Tri dana niko nije progovorio, kao da se nije ni desilo, a svi su znali”, ističe profesorica Krsmanović.

Inače, ovo je drugi slučaj u samo desetak dana teških oblika nasilja u školskom prostoru. Prije nekoliko dana na školskom igralištu jedne osnovne škole u Banjaluci pretučen je dječak. Njega je pretukao i nanio mu povrede otac drugog dječaka. Slučaj je okarakterisan kao krivično djelo, a izvještaj je predat Okružnom tužilaštvu na daljnje postupanje.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE