SportDržavni TimRemi u Helsinkiju

Remi u Helsinkiju

Bosna i Hercegovina remizirala je danas u Helsinkiju na otvaranju UEFA Lige nacija sa Finskom rezultatom 1:1 (1:0).

BiH je bolje otvorila utakmicu i imala blagu terensku inicijativu prvih 10-ak minuta, a onda su Finci bili ti koji su imali više loptu u posjedu. U 17. minuti Edin Džeko je prvi pokušao sa 16 metara iz teške pozicije, ali lopta je otišla preko gola. U 35. minutu Amir Hadžiahmetović je proigrao Seada Kolašinca na lijevoj strani, ali je njegov centaršut bio prejak. Dva minuta kasnije, Miroslav Stevanović i Miralem Pjanić su odigrali dupli pas, a udarac Pjanića od finskog igrača završava preko gola. U nastavku akcije, Miralem Pjanić je izveo korner, a Edin Džeko glavom šutirao preko gola. U 40. minutu Finci su imali prvi udarac u okvir gola, kada je Ibrahim Šehić odbranio udarac Teemu Pukkija sa 10 metara iskosa. Tri minuta kasnije Rasmus Schüller je šutirao sa 20-ak metara, lopta je pogodila Sanjina Prcića u ruku, a sudija Nicholas Walsh na asistenciju iz VAR sobe pokazao na “bijelu tačku”. Siguran realizator u prvom minutu sudijske nadoknade bio je Teemu Pukki.

U drugom poluvremenu BiH je zaigrala ofanzivnije i agilnije ka golu Finaca. U prvom minutu nastavka nakon greške odbrane naše reprezentacije Teemu Pukki je ostao sam na 10 metara, ali je šutirao pored gola. U 59. minutu Miroslav Stevanović je dodao do Amera Gojaka, koji je imao vremena da se namjesti na 10 metara od gola, ali je Leo Väisänen izblokirao njegov udarac. U 78. minutu Finci su lijepo kombinovali, a udarac Jerea Uronena odlazi preko gola. U prvom minutu nadoknade dobro je sa 16 metara šutirao Luka Menalo, ali je Lukas Hradecky dobro intervenisao. I kada se činilo da će Finci pobijediti, Smail Prevljak je u 3. minutu nadoknade postigao gol za izjednačenje na asistenciju kapitena Edina Džeka.

Sljedeću utakmicu BiH igra u utorak 7. juna, kada na Bilino polje dolazi Rumunija.