Manjak sna i poremećeni ritam spavanja mogu povećati rizik od srčanih bolesti, posebno kod smjenskih radnika, objavili su američki naučnici.
U svih ljudi, i općenito u svih sisavaca, gotovo svi psihološki i bihevioralni procesi, a posebno ciklusi spavanja i budnosti, slijede biološki ritam koji regulira unutrašnji sat u mozgu”, rekla je autorica studije dr. Daniela Grimaldi s čikaškog univerziteta.
“Kada ti ciklusi nisu u skladu s ritmom koji diktira naš unutrašnji sat događaju se biološki poremećaji”, rekla je Grimaldi.
Rezultati studije sugerišu da smjenski radnici “koji su hronično izloženi takvim poremećajima ne mogu u potpunosti iskoristiti pozitivne zdravstvene učinke kvalitetnog sna”, kazala je.
U studiji je sudjelovalo 26 zdravih ljudi u dobi od 20 do 39 godina kojima je dopušteno samo pet sati sna osam dana u nizu, a u četiri od tih osam dana na spavanje su mogli osam sati kasnije nego što bi to bilo po biološkom ritmu.
Posljedice su bile ubrzani srčani ritam tokom dana i povećana prisutnost hormona stresa noradrenalina. Taj hormon sužava krvne žile i povisuje krvni tlak.
Smjenske radnike zato treba poticati da se zdravo hrane, redovno vježbaju i duže spavaju kako bi zaštitili srce, zaključili su naučnici, a studija je objavljena u časopisu Hypertension.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.