Radio klub “Visoko”

Pušten u rad novi VHF repetitor na Ulukovcu

Članovi Radio kluba “Visoko” su uspješno obavili završnu fazu puštanja u rad novog VHF repetitora.

Nakon višemjesečnih priprema i svih neophodnih procedura – od pribavljanja dozvole za korištenje stuba na Ulukovcu od Grada Visoko, preko organizovanja licence kod Regulatorne agencije za komunikacije BiH, pa sve do nabavke potrebne opreme – došlo je do same instalacije repetitora i antenskog sistema. Na kraju procesa, repetitor je uspješno pušten u rad, a istog dana obavljene su i prve probne veze.

Tokom testiranja, ostvarene su veze s radio-amaterima iz Visokog, Kaknja, Sarajeva, Pala i Rakovice, čime je potvrđen domet i kvalitet signala. Rezultati su ocijenjeni kao vrlo zadovoljavajući.

Repetitor E79VVI sada je na raspolaganju svim licenciranim radio-amaterima za uspostavljanje veza. Također, povremeno će se koristiti i za provjere u svrhu RMZO mreže (Radio mreža za opasnosti).

📡 Tehničke specifikacije repetitora:

  • Frekvencija: 145.7125 MHz

  • Pomak u predaji: -600 KHz

  • T-CTCS ton: 103.5 Hz

Realizacija projekta

U kompletnu organizaciju i realizaciju ovog projekta aktivno su bili uključeni članovi kluba:

  • Abdulah Penjić (E74PA)

  • Nusret Vranac (E77FN)

  • Samir Subaša (E74VS)

  • Enver Šabović (E74E)

  • Abid Nevesinjac (E70NA)

Posebnu zahvalnost Radio klub Visoko upućuje svima koji su dodatno pomogli:

  • Grad Visoko – za dozvolu korištenja stuba na Ulukovcu,

  • Radio Klub “Tuzla” – za donirani repetitorski primopredajnik,

  • Alen Ruvić, (menadžer za repetitore i RMZO pri ARAuBiH) za poklonjene koaksijalne kablove za antene,
    kao i svim ostalim pojedincima koji su na bilo koji način dali svoj doprinos.

Zahvaljujemo se i radio-amaterima širom BiH i regije na riječima podrške, kako na amaterskim frekvencijama, tako i putem društvenih mreža.

Planovi za budućnost

Uskoro će Radio klub Visoko pristupiti realizaciji novih projekata s ciljem daljeg razvoja radio-amaterizma u našem gradu i Bosni i Hercegovini. Ovaj hobi, osim što spaja ljude i donosi tehničko znanje, ima i ogromnu društvenu vrijednost – posebno u kriznim situacijama kada radio-amateri nesebično stavljaju na raspolaganje svoje znanje i opremu Civilnoj zaštiti i lokalnoj zajednici.

Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

VEZANE VIJESTI

Radio klub “Visoko”
Radio klub “Visoko”

NAJČITANIJE