Putem elektronske pošte ponovo je u Osnovnu školu Meša Selimović u Sarajevu stigla dojava o postavljenoj bombi. Ovo je jedna u nizu brojnih dojava u posljednjih nekoliko dana, koje su se, na sreću, ispostavile lažnim. Uznemiravanje javnosti dojavama o lažnim bombama skoro da je postala svakodnevica. Osim straha koji svakako izaziva među građanima, troši se i vrijeme na kontradiverzione preglede, kao i novac nadležnih službi koje moraju provjeriti svaku dojavu. Eventualno rješenje za ovaj problem struka vidi u edukaciji, ali i boljoj tehničkoj opremljenosti.
Najčešće mete su pravosudne i obrazovne institucije. Iz MUP-a KS su naglasili da u vezi sa anonimnim dojavama policijski službenici provode detaljna kriminalistička istraživanja.
Kako je kazala Mersiha Novalić, glasnogovornica MUP-a KS-a, tokom 2022. godine zaprimljeno je 237 informaciija, odnosno lažnih dojava o postavljenim eksplozivnim napravama – procesirano je 10 osoba, a riječ je o krivičnom djelima lažnom prijavljivanju, ugrožavanju sigurnosti i izazivanju opće opasnosti.
Svakoj dojavi o postavljenoj bombi mora se pristupiti krajnje ozbiljno, provesti evakuacija i pregled. I Općinski sud u Sarajevu sve češće se susreće sa problemom anonimnih dojava o postavljenim minsko-eksplozivnim napravama unutar zgrade suda, što dovodi do potpune obustave radnih procesa u toj ustanovi. S obzirom na to da kontradiverzioni pregledi u prosjeku traju 3-4 sata, sudije Općinskog suda u Sarajevu su u protekloj godini zbog 14 lažnih dojava bile odsutne sa posla čak sedam radnih dana: „Samo tokom 2022. godine sud je zaprimio čak 14 lažnih dojava o postavljenim eksplozivnim napravama, a ukupno je odgođeno 2.047 ročišta. Od početka godine pa do 28.3.2023. zbog šest lažnih dojava o postavljenim minsko-eksplozivnim napravama u ovom sudu je ukupno odgođeno 720 ročišta“.
Zbog lažnih dojava prouzrokavani su veliki materijalni troškovi – i sudu i strankama koje nisu mogle pristupiti ročištima ili su bile uskraćene za usluge. Struka u potpunosti razumije opterećenost naših istražnih organa jer, kako kažu, rješavanje ovih problema iziskuje mnogo vremena.
„Ne možemo reći da je teško, ali je možda vremenski zahtjevno, većina tih prijetnji dolazi, da kažemo, iz slobodnih provajdera“, objašnjava Predrag Puharić, ekspert za cyber sigurnost. On dodaje kako se svaka dojava mora provjeriti.
Puharić naglašava da je potrebna i edukacija stanovništva, ali posebno onih koji provode zakon. Jasno je da borba protiv ovakvih napada kao borba sa vjetrenjačama. Stoga je nužno da nadležne institucije poduzmu aktivnosti na sprečavanju sve učestalijih dojava o lažnim bombama.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.