SportNogometPSG i Borussia Dortmund prvi polufinalisti Lige prvaka

PSG i Borussia Dortmund prvi polufinalisti Lige prvaka

Nakon spektakla u Parizu, Barcelona i PSG su odigrali fasicnantnu utakmicu. Nogometaši PSG-a slavili su u Barceloni rezultatom 1:4 i tako izborili polufinale Lige prvaka.

Nakon početnog ispitivanja snaga, domaći su došli do vodstva u 12. minuti. Na sjajno dodavanje Lamine Yamala snašao se Raphina te odličnim šutem pospremio loptu u mrežu gostiju. Bio je to treći gol za Brazilca u ovom dvomeču.

Samo par minuta kasnije Lewandowski je propustio kolosalnu priliku i od tada, sve se preokrenulo. Ronald Araujo je kao posljednji igrač faulirao brzonogog Bradleya Barcolu koji bi sam izašao na Ter Stegena, zaradio crveni karton i počela je strepnja za domaće.

U 40. minuti Barcola je poslao loptu u šesnaesterac, a do nje prij svih stigao Ousmane Dembele i zakucao loptu u rašlje za poravnanje rezultata. Nakon VAR provjere utvrđeno je da Dembele nije bio u nedozvoljenoj poziciji, te je gol priznat za konačni rezultat prvog dijela 1:1.

Drugi dio meča započeo je sjajno za Parižane. Prvo je Hakimi u 49. minuti sjajno šutao ali Ter Stegen je pravovremeno reagovao, da bi samo tri minuta kasnije sjajnu šansu imao i Fabian Ruiz, ali lopta odlazi pored stative.

Gosti sa igračem više preuzeli su potpunu kontrolu meča, pa su već u 54. minuti preko Vitinhe došli do vodstva. Zbog negodovanja trener Barcelone je samo minut kasije zaradio isključenje. U 56. minuti sudac Istvan Kovacs pokazao je Xaviju direktan crveni karton.

Sve to je donijelo nemir u igru Barcelone, te je već u 61. minuti Joa Cancelo nepropisno povukao protivnika, a Istvan Kovacs pokazao na bijelu tačku. Kylian Mbappe je mirno realizirao penal za 1:3.

Tražili su domaći penal u 64. minuti kada je srušen Ilkay Gundogan, ali je umjesto penala vezni igrač Barcelone zaradio žuti karton.

Imala je Barcelona šansu da preko Lewandowskog dođe do drugog gola, ali je Donnarumma sjajnom intervencijom spriječio da Poljak postigne pogodak.

U samoj završnici meča čudesni Mbappe ispalio je projektil ka golu Barcelone, a nakon što je Ter Stegen odbranio udarac lopta se vratila u noge Francuza, a ovaj postigao novi pogodak na meču za veliko slavlje gostiju.

Revanš susret četvrtine finala Lige šampiona između Borussije iz Dortmunda i madridskog Atletica bio je istinski fudbalski spektakl.

Nakon što je Atletico u Madridu slavio sa 2:1, Dortumnd je na Signal Iduna Parku odigrao meč dostojanstven za prolazak u polufinale Lige prvaka.

Domaći su u susret ušli sa više žara, te su već u trećoj minuti propustili priliku da dođu u vodstvo. Pucao je Marcel Sabitzer, ali njegov šut bio je izblokiran.

Susret je tekao mirno sve do 34. minuta igre, kada je Mats Hummels preciznim dodavanjem uposlio Juliana Brandata koji je loptu pospremio u mrežu za vodstvo 1:0.

Pet minuta kasnije Ian Maatsen je napravio sjajan prodor u šesnaestercu, a potom savladao Jana Oblaka, te novim golom povećao prednpost svoje ekipe. Do kraja poluvremena nije bilo značajnih dešavanja te je rezultat ostao 2:0.

U 49. minuti Atletico je došao do gola nakon što se lopta odbila od Matta Humellsa i prevarila golmana domaćih. Madridski tim dolazi do poravnanja u 64. minuti meča. Angel Correa odbijenu loptu posalo je ispod prečke Kobelovog gola.

Simeone je odlučio da se njegovi igrači povuku što je očigledno bila greška. U 71. minuti Marcel Sabitzer šalje loptu u šesnaesterac gostiju, a Niclas Fullkrug najviše skače i pogađa za novo vodstvo Dortmunda.

Tri minute kasnije Borussia ovjerava meč novim golom, a glavni akter bio je Marcel Sabitzer. Nakon što se lopta odbila od igrača Barcelone, Sabitzer je preciznim udarcem šalje u mrežu Oblaka, te donosi Dortmundu prednost od 4:2.

Imali su domaći još nekoliko prilika do kraja susreta, ali je rezultat ostao nepromjenjen.