Ali studija je otkrila da su oba dva ledena divovska planeta slične nijanse zelenkastoplave. Ispostavilo se da su ranije slike Neptuna bile poboljšane kako bi pokazale detalje atmosfere planeta, što je promijenilo njegovu pravu boju.
Astronomi već dugo znaju da većina modernih slika dvaju planeta ne odražava tačno njihove prave boje, kaže profesor Patrick Irwin sa Univerziteta u Oxfordu, koji je vodio istraživanje.
Foto: BBC
“Iako je umjetno zasićena boja bila poznata u to vrijeme među planetarnim naučnicima , a slike su objavljene s opisima koji to objašnjavaju, ta se razlika s vremenom izgubila”, pojasnio je.
Robert Massey, zamjenik direktora Kraljevskog astronomskog društva (RAS), objasnio je da je poboljšanje slika normalan postupak u astronomskim istraživanjima.
“Bili biste glupi gledati astronomsku sliku i ne misliti da je poboljšana. Moraju biti, jer se tako obrađuju da bi se vidjele stvari. Nije da je postojala neka zavjera da se to zataji od javnosti!”, kazao je Massey.
Profesor Irwin i njegov tim obradili su izvorne podatke kako bi proizveli ono za što se tvrdi da je “najtačniji prikaz dosad” boje Neptuna i Urana.
Prvotna zabluda nastala je jer su slike oba planeta snimljene Nasinom svemirskom letjelicom Voyager 2 zabilježile svoje slike u tri različite boje.
Slike su ponovno kombinirane kako bi se stvorile složene slike u boji, koje nisu uvijek bile tačno uravnotežene. Kontrast je također snažno pojačan kako bi se istaknuli detalji u oblacima, trakama i vjetrovima planeta. U slučaju Neptuna, oba procesa učinila su ga plavijim nego što je stvarno bio.
U nedavnoj studiji istraživači su koristili podatke iz Hubble Space Telescope Imaging Spectrograph i Multi Unit Spectroscopic Explorer na vrlo velikom teleskopu Evropskog južnog opservatorija.
U oba instrumenta, svaki piksel je kontinuirani spektar boja što istraživačima omogućuje da proizvedu prave boje obaju planeta.
Analiza je otkrila da su Uran i Neptun slične nijanse zelenkasto plave, iako su istraživači pronašli malu razliku. Neptun ima blagi nagovještaj dodatnog plavetnila, za što model otkriva da je to zbog tanjeg sloja izmaglice na tom planetu.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.