SAD

Prvi nagovještaji okončanja gotovo rekordno dugog zatvaranja savezne vlade

Prvi nagovještaji okončanja gotovo rekordno dugog zatvaranja savezne vlade vidjeli su se u ponedjeljak na američkom Kapitolu, dok su vodeći republikanci i demokrati u Senatu govorili o mogućem “izlasku iz okvira” poremećaja.

Već 34 dana, zastoj između Kongresa i predsjednika Donalda Trumpa obustavio je niz saveznih programa, uključujući one koji pružaju pomoć Amerikancima s niskim primanjima, isplatu plata američkim vojnicima i rad aerodroma.

Nova fiskalna godina počela je 1. oktobra bez donesenog zakona za finansiranje ovih aktivnosti. Hiljade federalnih radnika sada je na prinudnom odsustvu, a bitka je zaustavila oko 1,7 biliona dolara diskrecionih sredstava, što čini oko trećinu ukupne godišnje potrošnje SAD-a.

– Optimističan sam – rekao je novinarima vođa većine u Senatu, republikanac John Thune, kada su ga pitali o izgledima za okončanje blokade vlade zbog koje mnogi federalni službenici obavljaju svoje poslove bez plate.
Na pitanje da li je uvjeren u okončanje blokade, Thune, iz Južne Dakote, se suzdržao, rekavši: “Nemojte forsirati.”

Ovaj komentar je predstavljao malu, ali značajnu promjenu tona. Demokrate su povezale vladino finansiranje s produženjem subvencije za zdravstveno osiguranje u SAD-u koja je na rubu isteka.

Porodice s niskim primanjima suočavaju se s time da im beneficije za hranu ističu ili su samo djelimično finansirane.

– Na osnovu, nekako, mog osjećaja o tome kako ove stvari funkcionišu, mislim da se približavamo silaznoj putanji –  rekao je Thune.

Drugi po redu demokrata u Senatu, Dick Durbin iz Illinoisa, rekao je: “I ja to osjećam.” Ali je brzo dodao: “Još uvijek smo zaglavljeni s ovom pretpostavkom o tome šta ćemo učiniti u vezi s troškovima zdravstvene zaštite.”

Predsjedavajuća Odbora za budžetska sredstva Senata, Susan Collins iz Mainea, rekla je novinarima da je postignut napredak s demokratama koji su ponudili konkretne formulacije kako bi se prekino ćorsokak, a osoblje iz obje stranke radilo je tokom vikenda.

– Ove sedmice se jednostavno osjećam bolje – rekla je.

Fena/Visoko.co.ba

Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

VEZANE VIJESTI

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo

Krajem decembra u Sarajevu

NAJČITANIJE