BiHProtest protiv uništavanja kulture: Umjetnici pripremaju tužbu protiv ministrice Zore Dujmović

Protest protiv uništavanja kulture: Umjetnici pripremaju tužbu protiv ministrice Zore Dujmović

Piše: Merima ČUSTOVIĆ

Nakon što su predstavnici sedam kulturnih institucija: Internacionalni teatarski festival MESS, East West Centar, Bosansko narodno pozorište Zenica, Sarajevo Film Festival, Ars Aevi, Sarajevske večeri muzike SVEM i Balet Fest uložili žalbu u vezi s raspodjelom sredstava za kulturne međunarodne projekte od značaja za FBiH u 2015. godini, sada su im se pridružili predstavnici 22 institucije i udruženja, koji su uložili protestno pismo protiv te odluke.

Antievropska politika

Osim sedam navedenih institucija njegovi potpisnici su: Pravo Ljudski Film Festival, Kamerni teatar 55, Pozorište mladih Sarajevo, Nihad Kreševljaković Sarajevski ratni teatar, Pozorište lutaka Mostar MTM 1974, Sarajevska filharmonija, Deblokada,  SCCA/pro.ba, Centar za kulturu “Sarajevo”, Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo, Sarajevo Film Academy, Udruženje filmskih radnika Federacije BiH i Udruženje filmskih radnika u BiH, Udruženje likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera BiH, Udruženje rediteljica i reditelja u BiH i Udruženje Foton.

Najoštrije protestuju protiv katastrofalnog uništavanja međunarodne kulture u BiH provedenog kroz odluku Zore Dujmović, ministrice za kulturu i sport FBiH.

– Ministrica je višestruko prekršila Odluku o programu utroška sredstava za kulturu Vlade FBiH, samovoljno uvela nacionalni kriterij za raspodjelu sredstava za međunarodnu kulturu u BiH i provela antievropsku politiku u kulturi desetkujući sve međunarodno poznate programe, festivale, institucije i organizacije. Tražimo od Vlade FBiH hitno poništenje nezakonite odluke ministrice Dujmović. Također, tražimo njenu hitnu ostavku zbog kršenja zakona, samovolje i antievropske politike – naglasili su u pismu.

Direktor Kamernog teatra 55, Emir Hadžihafizbegović, ističe da odluka o raspodjeli sredstava ministarstva na čelu sa Zorom Dujmović, mora pasti, jer ako se to ne dogodi, uslijedit će tužba.

– Napravila je lakrdiju, prekršila zakon. Ne radi se samo o nelogičnoj podjeli novca, već o podjeli na etno-principima! A kad je već tako odlučila, onda je trebala dati pare i Romima, Slovencima, Mađarima, Jevrejima i svim nacionalnim manjinama. Federalno ministarstvo kulture i sporta zaduženo je da finansira stvari od interesa za Federaciju BiH i državu BiH, za njihovu promociju. Ne može Sarajevo biti talac svojih internacionalnih programa, pa ako je u njemu pet značajnih internacionalnih festivala, da im se sredstva umanje za 70 posto a preraspodijele unutar tog etno-principa, priredbama koje po zakonu ona ne može da finansira – naglasio je Hadžihafizbegović i dodao da je sada odgovornost na premijeru Fadilu Novaliću i ostalim ministrima da sagledaju cijelu situaciju i očigledno kršenje zakona.

Eminentni gosti

S njim se složila i direktorica Balet Festa, Edina Papo, potcrtavajući da se moraju postaviti kriteriji šta je to od internacionalnog značaja za Federaciju BiH i državu BiH.

– Ne kažem da neki projekti koji su prošli, nisu značajni. Ali, čudno je kada, konkretno, Balet Fest, koji već šest godina dovodi eminentne goste i promovira Federaciju i državu BiH u svijetu, dobije 10.000, a manifestacija Večernjakov pečat 40.000 maraka – istakla je Papo.

edina papo

Odgovor na žalbu iz Federalnog ministratsva za kulturu i sport do zaključenja ovog teksta nisu dobili, a ni reakciju na protestno pismo.

Objasnite odluke i kriterije!

KULTURA 2020, mreža kulturnih institucija i radnica/ka u kulturi iz cijele BiH, koji zagovaraju sistemsku promjenu u odnosu vlasti prema resoru kulture, traži od premijera Federacije BiH Fadila Novalića i federalne ministrice kulture i sporta Zore Dujmović da objasne odluke Federalnog ministarstva kulture i sporta o transferu za kulturu od značaja za Federaciju BiH (objavljene na stranici resornog ministarstva 1. 12.). Koordinacioni odbor mreže KULTURA 2020 smatra da su te odluke netransparentne i otud štetne po razvoj sektora kulture.

Također, KULTURA 2020 traži hitnu reformu djelovanja Federalnog ministarstva kulture i sporta tako da sve raspodjele finansijskih sredstava učine što transparentnijima i dostupnim javnosti, da u procesu odlučivanja daju prioritet struci, odluke trebaju biti podložne reviziji (uvođenje principa dvostepenosti žalbe), te uvesti kontrolu utroška dodijeljenih sredstava.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE