Dijalizirani i transplantirani bolesnici i u Visokom su danas u znak protesta odbili da se priključe na dijalizu. Oni traže usvajanje Zakona o transplataciji organa u FBiH, bolje aparate, bolje uslove i redovne terapije. Dijalizni centar Kantonalne bolnice Zenica, u Visokom, pokriva općine Vareš, Visoko, Kiseljak i Brezu, a 60 pacijenata je odbilo da se priključi na dijalizu.
– Već tri i po godine dolazim na dijalizu tri puta sedmično iz Vareša u Visoko. Toliko dugo se nalazim i na federalnoj listi za transplantaciju, a godinu i po sam i na Nacionalnoj listi Francuske za kadaveričnu transplantaciju bubrega, gdje su šanse da dobijemo bubreg puno veće nego u našoj zemlji. Svi dobro znamo koliko se godišnje izvrši transplantacija u Federaciji, a to je jako mali broj u odnosu na broj pacijenata i ukoliko se ne usvoji ovaj zakon vjerovatno nećemo ni dočekati priliku za transplantaciju. – kazao nam je pacijent iz Vareša, Sedin Rožajac. Pacijenti u Visokom, ali i cijeloj Federaciji se susreću s brojnim problemima. Tu su problemi s terapijom, a koriste se i aparati stari i više od 20 godina, iako je rok trajanja aparata za dijalizu 5 godina. – Žalosno je da se za usvajanje zakona bore samo dijalizni bolesnici, jer zakon obuhvata i pacijente koji čekaju na transplantaciju jetre, pluća, srca, kože,krvno-žilnog sistema, tako da ovaj zakon nije vezan samo za dijalizne bolesnike. – istaknuo je Alen Kučuković, predsjednik Saveza „Prilika za BiH“, čiji su članovi i dijalizni bolesnici.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.