Fosilni ostaci vrste kita koja je dominirala morima na prostoru drevnog Egipta prije 41 milion godina su pronađeni zahvaljujući Centru za paleontologiju kičmenjaka Univerziteta Mansouora u Egiptu.
Ova “nova” drevna vrsta kita je naučno nazvana Tutcetus rayanensis, a fosilizirani primjerak je pronađen u blizini Fayuma u bloku rečnjaka srednjeg eocena.
Fosil se sastoji od lobanje, čeljusti, hioidne kosti i atlasa, a ispitivanjem je otkriveno da stvorenje predstavlja porodici izumrlih kitova bazilosaurida (uključujw kitove i delfine).
Tutcetus je bio najmanji poznati bazilosaurid, barem sudeći prema fosilnim ostacima koji pokazuju da je životinja bila duga 2,5 metara i teška oko 187 kilograma.
Naučnici ističu da ovaj fosil daje važne informacije o evoluciji kitova bazilosaurida.
Porodica Basilosauridae označava ključni period u evoluciji kitova kada su napravili tranziciju iz kopnenih u morske životinje. Tutcetus je fosil koji na pravi način oslikava jednu od ranih faza prelaska s kopna u more.
Tokom ove faze je kit evoluirao tako da posjeduje karakteristike ribe poput aerodinamičnog tijela, moćnog repa i peraja, a stražnji udovi su bili dovoljno očigledni da se identifikuju kao “noge”.
Fosilni ostaci također pokazuju da porodica Basilosauridae uključuje raznolik raspon vrsta s različitim veličinama te da “otkriva značajan disparitet među kitovima tokom srednjeg eocenskog perioda”.
Zahvaljujući sveobuhvatnom CT pregledu očuvanih zuba i kostiju, istraživači su uspjeli rekonstruisati historiju rasta i razvoja novootkrivene vrste.
Tutcetusov brzi rast zuba i maleni rast tijela ukazuju na to da je vrsta bila sama od rođenja. Fosil doprinosi znanju o ranom uspjehu bazilosaurida u vodenom ekosistemu uprkos tome što su bili na kopnu duži period. Prema istraživanju, prijelaz s kopna u more se najvjerovatnije dogodio u (sup)tropima.
“Savremeni kitovi migriraju u toplije, plitke vode radi razmnožavanja, odražavajući uslove koji su vladali u Egiptu prije 41 milion godina. Ovo podržava ideju da je Fayum bio ključno područje za razmnožavanje kitova, što je privlačilo i veće kitove grabežljivce poput Basilosaurusa”, naveli su istraživači.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.