Broj novoregistrovanih automobila u martu je prepolovljen u odnosu na isti mesec prošle godine.
Globalna ekonomija u 2020. već trpi poslJedice pandemije virusa korona, a među oblastima koje su teško pogođene je i auto-industrija.
Prema podacima Evopske asocijacije proizvođača automobila (ACEA), u Evropskoj uniji je u prvom tromesečju zabilježen pad prodaje od 25,6%, dok je on još izraženiji u martu, kada je broj novoregistrovanih vozila u EU opao za 55,1%.
Martovski pad bi bio i veći da mnoge zemlje svoje mjere u borbi protiv pandemije nisu donijele tek polovinom mjeseca.
Posmatrajući apsolutne brojeve, na tržištima EU u martu je prodato svega 567.308 novih automobila, dok je taj broj u martu 2019. iznosio 1.264.569 vozila.
Riječ je o zbirnim podacima iz 27 država članica, ne računajući Ujedinjeno Kraljevstvo koje je napustilo EU.
Iako su sve zemlje Evropske unije doživjele pad prodaje automobila u martu, on je bio najdramatičniji u Italiji gdje je iznosio čak 85,4%. Naime, Italijani su u martu kupili samo 28.326 vozila, dok je u istom mjesecu prethodne godine zabilježeno 194.302 novoregistrovana automobila.
Na dnu liste su i Francuska (-72,2%) i Španija (-69,3%), koje su uz Italiju u martu najviše bile pogođene virusom korona. Njemačka je donekle uspjela da amortizuje pad prodaje, pa je broj novoregistrovanih vozila u toj zemlji proteklog mjeseca bio manji za “svega” 37,7% u odnosu na mart 2019.
Kada je riječ o prvom kvartalu 2020, u EU je prodato 25,6 odsto manje automobila u poređenju sa prvim tromjesečjem 2019. godine.
Ako posmatramo četiri najveća EU tržišta, pad je u periodu januar-mart u Italiji iznosio 35.5%, u Francuskoj 34,1%, Španiji 31%, a u Nemačkoj 20,3%.
Visoko.co.ba/nezavisne.com
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.