BiHPrije zapošljavanja provjeriti je li osoba upisana u registar pedofila

Prije zapošljavanja provjeriti je li osoba upisana u registar pedofila

Bosna i Hercegovina nema registar seksualnih prijestupnika nad maloljetnicima odnosno registar pedofila. U RS-u je uspostavljen, a na njegovoj primjeni će se tek raditi. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova apeluju na organizacije, udruženja i ustanove koje neposredno rade sa djecom – dužne su prilikom prijema u radni odnos zatražiti provjeru da li je osoba upisana u registar pedofila. Oni koji to ne budu radili novčano će biti kažnjeni.

Seksualno zlostavljanje djece zakonski se tretira kao teško krivično djelo. Edukacija i prevencija su ključni u rješavanju problema, zbog toga je važno da djeca u najranijoj dobi budu zaštićena od potencijalnih počinitelja. Saznavši za ovaj registar, Jelena Bojanić, vlasnica jedne privatne predškolske ustanove, rekla je da će provjeriti svoje uposlene – bez obzira na to što su tu isključivo žene.

Na to je apelovalo i Mininistarstvo unutrašnjih poslova jer ovakav registar i potencijalna prijetnja za najranjiviju kategoriju našeg društva su jedini način prevencije. Predviđene su i kazne za one koji ne budu provjeravali svoje uposlene – od 8.000 do 15.000 maraka: „Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a podsjeća na obavezu organa i organizacija, ustanova, institucija i udruženja koja pri obavljanju poslova iz svoje nadležnosti ostvaruju neposredan kontakt sa djecom – da su prilikom prijema u radni odnos ili angažovanja određenog lica za obavljanje poslova koji dovode do neposrednog kontakta sa djecom dužni da kod MUP-a zatraže provjeru da li je to lice upisano Registar lica pravosnažno osuđenih za krivična djela seksualne zloupotrebe i iskorištavanja djece“.

Podsjetimo, Zakon o pedofilima u RS-u postoji od 2018. godine. Međutim, mali broj je onih koji su upoznati da postoji, te na koji se način primjenjuje.

„Iskreno, nisam znala da li to kod nas postoji ili ne. Pozdravljam ovu inicijativu, jer mislim da je to važno za svakog roditelja koji se brine za dobrobit svoga djeteta“, kaže Dijana Miljatović, predsjednica Udruženja samohranih roditelja Ponos.

Inače, u Registar su upisane osobe koje su pravosnažno osuđene za krivično djelo pedofilije. Jednom upisana osoba u registar ne može biti izbrisana iz njega, pojašnjava pravnica Ivanka Marković, koja je i učestvovala u izradi ovog zakonskog okvira. Problem je, ističe, što takav registar ne postoji u FBiH. Na taj način, država bi ojačala mehanizme zaštite djece: „U ovom trenutku ne postoji zakonski osnov da se donese takav registar na nivou Bosne i Hercegovine. Ali to ne znači da mi ne možemo svako za sebe da donese svoj registar i da se omogući saradnja koja bi trebala biti uspostavljena ne samo na nivou Bosne i Hercegovine već na nivou svih država – jer je ovo globalni problem“.

Kao i svakom problemu, potrebno je temeljito pristupiti i rješavati ga od najnižih instanci. U nadi da će ovakvi zakonski okviri zaživjeti na nivou države, naši sagovornici apeluju da u zakonima budu jasno definisane odredbe koje se odnose na zaštitu djece i njihovih prava, ali i da ne ostave mogućnost za najgnusniji čin prijestupništva.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE