U sedamdesetoj godini preminuo je akademik Slavo Kukić. Intelektualac britka jezika i širokih vidika, uvijek hrabar da kaže, upozori i kritizira. Bio je i napadan politički, verbalno i fizički, ali uvijek ustrajan u svojoj borbi za BiH pravedniju za sve njene građane. Nije je dočekao.
Slavo Kukić – akademik, patriota i borac za istinu, ma koliko to bilo opasno u bh. vremenima, a prije svega, antifašista. Zato će njegov odlazak biti nenadoknadiv ne samo za Akademiju nauka i umjetnosti, čiji je bio član, nego cijelo bh. društvo.
“Slavo je uvijek bio prvi na braniku ideja opstojanosti Bosne i Hercegovine, ali ne samo Bosne i Hercegovine nego i šire u kontekstu principa na kojima se zasniva savremeno bosanskohercegovačko društvo. Slavo je stizao biti izuzetan akademski čovjek koji je napisao oko 30 knjiga iz raznih oblasti. Interesantno je da je pokrivao sociologiju, ekonomiju i srodne nauke”, istakao je prof. dr. Muris Čičić, predsjednik ANUBiH.
“Profesor i akademik Slavo Kukić bio jedan od najistaknutijih stvaralaca u oblasti sociologije i izučavanja strukturnih promjena bh. društva. Bio je, također, jedan od poznatijih intelektualaca u zemlji i regiji po svom kritičkom pristupu u analizi i promatranju problema društvenog razvoja Bosne i Hercegovine, regije i šire Evrope”, kazao prof. dr. Mirko Pejanović, potpredsjednik ANUBiH.
Tokom plodonosnog naučnog rada predavao je na mnogim univerzitetetima u regiji i Bosni i Hercegovini. Autor je više od 35 knjiga i više od 160 naučnih radova. Učestvovao je u brojnim projektima, bio je i u upravljačkim strukturama FTV-a. Titulu doktora socioloških nauka stekao je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu.
“On je bio jedan rođeni iskonski antifašista. U vrijeme narastajućeg fašizma, nažalost, i u Bosni i Hercegovini kao i drugdje, a posebno ovdje, izgubili smo borca za pravu stvar – i utoliko je ovaj hendikep nenadoknadiv”, naglasio je prof. dr. Miodrag Živanović.
“Hrabro se hvatao u koštac sa svim dnevnim političkim zbivanjima političke ili druge naravi, što je sa sobom nosilo rizike od negativnih pojava, a znajući njegov život – bilo je takvih reakcija koje su se odražavale na njegov život, bilo je i fizičkih napada”, istakao je prof. dr. Almin Dautbegović, bivši profesor na Pravnom fakultetu u Zenici.
Bez bojazni ukazivao je na anomalije bh. društva, kritikujući ih i boreći se za istinu, u čemu ga ni bolest nije omela. Akademik Kukić bio je nestranački kandidat i za predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. Posljednji pozdrav akademiku Kukiću uputili su i iz Hrvatskog narodnog vijeća.
“Teško će biti nastaviti gdje je akademik Kukić, stao ali se nadam da je posijao sjeme koje će roditi plodom i da će biti još više cijenjen nego što je bio za života”, poručio je Stipe Prlić, predsjednik HNVBiH.
Zbog toga će teško biti naslijediti akademika Kukića, a još teže nadmašiti njegovo postignuće na prostoru Bosne i Hercegovine, za čiju se samoodrživost zalagao do posljednjeg trenutka života.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.