Nagrada “Pečat Kulina Bana” dodjeljuje se svake godine tokom svečane ceremonije otvaranja Kulin Ban festivala kulture. Svake godine, tri pojedinaca koji su se posebno istakli svojim doprinosom zajednici u raznim sferama života primaju ovu prestižnu nagradu. Osnovni kriteriji za dodjelu nagrade su ljudskost, postavljanje primjera drugima kroz savjesno obavljanje svojih dužnosti, časno obavljanje posla i nesebično pomaganje drugima.
Ove godine, dobitnike nagrade nisu birali članovi Organizacionog odbora festivala, već su građani, putem sprovedenog upitnika, odabrali ovogodišnje laureate. Dobitnici nagrade “Pečat Kulina Bana” za ovu godinu su dr. Semir Osmanagić, Branislav Mirković Mara i primarius dr. Amira Trbonja-Zukić.
Pored individualnih nagrada, ove godine imamo posebnu čast uručiti i kolektivno priznanje pod nazivom “Priznanje za izniman doprinos zajednici”. Ovo priznanje dodjeljuje se neformalnim grupama građana, udruženjima i organizacijama koje rade za opće dobro. Ovogodišnji dobitnik ovog priznanja je neformalna grupa građana “Humanitarci s Buka”.
Sretni smo i ponosni što među nama imamo ovakve ljude koji služe kao primjer kako se odnosi prema zajednici, sugrađanima i profesiji. Nadamo se da će oni i njima slični i dalje ostati inspiracija za sve nas.
Dr. Semir Osmanagić
Dr. Semir Osmanagić rođen je 01. juna 1960. godine i ostat će zapamćen kao istraživač drevnih tehnologija, s fokusom na piramidalne i megalitne lokacije širom svijeta. Pronalazač je bosanskih piramida, koje predstavljaju energetske pojačivače specifičnih frekvencija, s primjenom u komunikaciji, zaštiti zdravlja, regeneraciji organizma, unaprijeđenju vode, hrane, imuniteta, duhovnih čula, te pronalasku balansa. Njegov rad je zaslužan za promjenu narativa o svrsi piramida. Osmanagić je osnivač parka ‘Ravne 2’ u Visokom, koji je postao kulturna, sportska i duhovna oaza Balkana. Fondacija “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca” pod njegovim vodstvom vrijedno radi već preko 15 godina. U međuvremenu, dovodi više od 100.000 posjetitelja godišnje u Visoko, kako iz inostranstva, tako i iz naše zemlje. Ono što je dr. Semir Osmanagić postigao za naš grad u pogledu razvoja turizma, infrastrukture i ekonomskog rasta je od nemjerljivog značaja za Visoko i ostat će kao čvrst temelj za generacije koje dolaze.
Primarius dr. Amira Trbonja-Zukić
Primarius dr. Amira Trbonja-Zukić rođena je 8. februara 1961. godine u Visokom, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Medicinski fakultet završila je u Sarajevu 7. januara 1985. godine. Od marta iste godine započela je svoju karijeru u Domu zdravlja Visoko kao ljekar opšte prakse, gdje je radila devet godina u raznim službama, najduže u ambulanti KTK-a Visoko. Nakon završene specijalizacije, od marta 1998. godine, radila je kao pedijatar u Službi za dječije bolesti. Zvanje primarius stekla je u februaru 2014. godine. Dr. Amira svoj posao obavlja s velikom posvećenošću i srcem, posebno se zalažući za najvažniju kategoriju – djecu. Njena briga ne prestaje s radnim vremenom, uvijek je tu da pomogne, utješi i smiri zabrinute roditelje, bez obzira na doba dana ili noći. Njen pristup pacijentima, pun topline i empatije, čini je ne samo vrhunskim stručnjakom, već i osloncem za mnoge porodice u Visokom.
Branislav Mirković – Mara
Branislav Mara Mirković, rođen je 21. januara 1954. godine u Sarajevu, gdje je završio školovanje, te započeo je svoju bogatu novinarsku karijeru na RTV Sarajevo. Tokom rata, poslan je kao snimatelj u Visoko, gdje se zaljubio, osnovao porodicu, ostao i nastavio svoj život. Njegova mladost bila je ispunjena sportom, muzikom, rock & roll-om, te druženjima u kultnim mjestima poput FIS-a, pozorišta i kina. Sport, muzika, rock and roll i dobra raja neizostavno su obilježili njegov život. Mara je bio dio turneja s Bijelim Dugmetom i drugim bendovima, te dugogodišnji aktivni član Teatra Total. Ljubav prema supruzi i djeci oplemenila je njegov život, koji je prožet umjetnošću, prijateljstvom i sjećanjima na bogatu karijeru. Bio je i ostao velika podrška visočkoj omladini koja se bavi umjetnošću, organizacijom kulturnih manifestacija i novinarstvom, uvijek nesebično pružajući pomoć i savjete. U međuvremenu, postao je hodajuća arhiva uspomena, koncerata, druženja, predstava i pozitivne energije.
„Humanitarci sa Buka“
Neformalna grupa građana „Humanitarci sa Buka“ posvećena je pomaganju djeci bez jednog ili oba roditelja, s ciljem da nadomjesti oslonac koji su izgubili i olakša im svakodnevnicu. Ova grupa se vodi filozofijom da je obaveza zdravog društva da brine o ovoj djeci i osigura im zdravo odrastanje. Aktivisti sa Buka proširili su svoj rad izvan Visokog, uključujući akcije u drugim bh. gradovima i širom svijeta. Njihova organizacija redovno istražuje potrebe i reagira na zahtjeve za pomoć, bilo od donatora, organizacija ili pojedinaca. U šest godina rada, realizovali su preko 80 akcija, obradovavši oko 400 djece bez jednog ili oba roditelja. Pored pomoći djeci, pružaju podršku i porodicama u teškim životnim prilikama te starijim osobama s niskim primanjima. Organizacija broji oko 20 aktivnih članova, uspješnih profesionalaca koji su uvijek spremni da pomognu. Kroz njihovu posvećenost, „Humanitarci sa Buka“ nastavljaju širiti svoju misiju i činiti dobro u zajednici.
Sretni smo što imamo privilegiju biti savremenici i sugrađani ovih izuzetnih ljudi. Nadamo se da ćemo na ovaj način barem djelimično izraziti svoju zahvalnost za sve što čine za našu zajednicu. Iako smo uvjereni da oni ne očekuju ništa za uzvrat i da žive prema svojim principima i pozitivnim uvjerenjima, želimo im uputiti iskrenu zahvalnost.
Pozivamo vas da se pridružite otvaranju Kulin Ban festivala 28.08.2024. godine na Trgu Matrakčije i da u velikom broju podržite naše zaslužene laureate.
Visoko.co.ba/NVO Setup
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.