ZanimljivostiPutovanjaPovijesno-kulturna baština jak turistički adut grada Stoca

Povijesno-kulturna baština jak turistički adut grada Stoca

Grad Stolac na svom prostoru ima 30 spomenika od značaja za BiH te dvije nekropole stećaka koje su pod zaštitom UNESCO-a (Radimlja i Boljuni).

To kulturno bogatstvo veliki je adut Grada na Bregavi, istaknuo je u razgovoru za Fenu gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković.

– Turizam je jedna od naših strateških razvojnih grana. Imati 30 spomenika od značaja za BiH na svome prostoru, imati dvije nekropole pod zaštitom UNESCO-a, to je nešto što nam je dato da očuvamo, ali isto tako i da to sebično ne držimo za sebe već da to izložimo kako bi te destinacije bile razlog posjete Stocu – kazao je Bošković.

Stolac bilježi značajan porast broja turista, a svemu tome je posljednjih godina pomogla i bolja prometna povezanost s ostatkom BiH, prije svega otvaranje magistralne ceste Mostar – Stolac – Neum.

– Turizam građanima Stoca pruža priliku da se mogu njime baviti i od njega živjeti. Mi, kao grad, trebamo iskoristiti sve te potencijale te na osnovu razvoja turizma i prihoda od turizma, možemo razvijati ostale stvari, poput komunalne i druge infrastrukture koja nam je jako bitna. U pravcu toga i radimo izgradnju nove kanalizacije, novog kolektora, pa i novog trga kod dvorane, što će, opet, biti jedan od razloga za posjetiti Stolac – smatra Bošković.

On je podsjetio kako je Ustavni sud Federacije BiH 2014. godine proglasio neustavnim Zakon o turističkim zajednicama i promicanju turizma u Federaciji BiH.

Nakon toga je 2022. godine Skupština Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) usvojila Zakon o turističkim zajednicama, koji predviđa organiziranje turističkih zajednica u jedinicama lokalne samouprave.

– U razdoblju od 2010. do 2022. mi smo aktivnosti turističke zajednice prebacili na Javnu ustanovu (JU) „Radimlja“, kojoj je u statutu definirano da se bavi očuvanjem kulturne baštine u Stocu i njezinom adekvatnom prezentacijom. JU „Radimlja“ je ujedno turistički first-point odakle sve kreće. Tu imamo evidencije dolazaka, a pokazatelji su kako je nakon pandemije došlo do nagle ekspanzije i većeg protoka ljudi. Svake godine bilježimo rast od 30 posto u posjetima – rekao je Bošković te dodao kako gradska administracija teži tome ne samo da turisti prođu kroz Stolac, nego i da ostanu u ovom hercegovačkom gradu.

Antonela Pavlović iz JU „Radimlja“ kazala je kako se ta ustanova bavi promocijom turizma, zaštitom kulturne i prirodne baštine stolačkog kraja te organizacijom turističkih obilazaka stolačkih znamenitosti.

– Što se tiče turističkih posjeta, u prošloj 2023. godini smo imali nešto više od 17 tisuća dolazaka. Ukupno je domaćih posjetitelja bilo nešto više od 9.000, što je u odnosu na godinu ranije za nekih tri tisuća više – otkrila je Pavlović.

Ta javna ustanova nazvana je po istoimenoj nekropoli koja se nalazi se u Vidovu polju, tri kilometra zapadno od Stoca.

– Nekropola stećaka Radimlja je najpoznatija nekropola u BiH, od 2016. je u pod zaštitom UNESCO-a, a broji 135 stećaka od čega su 63 ukrašena. Glavni motiv i znak raspoznavanja naše nekropole je muška figura s podignutom desnom rukom što je znak dobrodošlice, to jest svi ljudi koji dođu ovdje naići će na prijateljski raspoložene i gostoljubive ljude – dodala je Pavlović.

Pored nekropola Radimlja i Boljuni, jaki turistički aduti Stoca su Daorson, Badanj, stari grad Vidoški na kojemu se posljednjih godina održava sve popularnija manifestacija „Stolačka tarča“, Hutovo blato, Begovina i grob Moshe Danona, kao i brojne turističke manifestacije.

Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE