„Srebrenica se pretvara u najveću klaonicu. Poginuli i ranjeni neprestano se dovlače u bolnicu. Nemoguće je opisati. Svake sekunde po tri smrtonosna projektila padne na ovaj grad. U bolnicu je trenutno dovezeno 17 poginulih, 57 teže i lakše ranjenih. Da li iko u svijetu može doći da vidi tragediju koja se dešava Srebrenici i njenim stanovnicima? Ovo je nečuven zločin koji se izvodi nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice. Populacija u ovom gradu nestaje.“
Na veliku žalost, vapaj Nine Ćatića nije imao ko da čuje…
Ako niste znali, Nihad Nino Ćatić bio je novinar. Rođen 29. avgusta 1969. godine u Srebrenici, gdje se i školovao.
U ratu je odlučio ostati u Srebrenici. Uređivao je lokalno glasilo Srebrenički glasi, brinuo se da Srebreničani imaju i kulturnih sadržaja, pisao je i poeziju te drame, od kojih se valja sjetiti Odmetnika.
Njegovu riječ i glas pamtimo iz onih najdramatičnijih dana za Srebrenicu i BiH. Njegove izvještaje iz grada koji umire i nestaje, koristili su svi državni mediji. Svakodnevno je, preko radioamatera informirao javnost o stradanju Srebrenice.
Posljednji put, Nino se javio 10. jula 1995, moleći očajnički da se pomogne Srebrenici. Niko nije pomogao.
Ujedinjeni narodi predali su zaštićenu zonu u ruke Ratka Mladića. Ubijeno je njih 8372.
Njegova majka Hajra Ćatić prisjeća se da je posljednji put sina vidjela 11. jula. Rekao joj je, „Mama, ti i babo idite u Potočare, a ja ću s prijateljima preko šume do Tuzle“. Nakon toga, niko više nije vidio Ninu.
Posmrtni ostaci Nine Ćatića još uvijek nisu pronađeni.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.