SportNogometPortugal deklasirao Švicarsku za plasman u četvrtfinale, hat-trick Ramosa

Portugal deklasirao Švicarsku za plasman u četvrtfinale, hat-trick Ramosa

Fudbalska reprezentacija Portugala rutinski je savladala selekciju Švicarske rezultatom 6:1 i postala posljednja reprezentacija koja se plasirala u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Kataru.

Portugalske zvijezde Ronalda nije bilo u startnih 11, meč je započeo na klupi rezervnih igrača, što mu se desilo prvi put nakon skoro 14,5 godina. Posljednji put u jednoj utakmici svjetskog ili evropskog prvenstva to mu se desilo davne 2008. godine.

Prvih 15 minuta utakmice, odigrane na stadionu Lusail u istoimenom katarskom gradu, bez konkretnijih prilika na obje strane. Onda u 17. minuti sjajni Goncalo Ramos, na asistenciju Joaoa Felixa, odlično se snašao u kaznenom prostoru i pogodio u same rašlje za vodstvo Portugala 1:0. Iako tek četvrti nastup Ramosa u dresu reprezentacije Portugala, fudbaler Benfike opravdava povjerenje selektora Fernanda Santosa.

Pogotak Ramosa dao je krila Portugalcima, nastavlja se pritisak na gol Yanna Sommera, u 25. minuti u prilici je bio i Otavio, ali bez uspjeha.

U 30. minuti prva ozbiljnija prijetnja po golmana Portugala Dioga Costu stigla je iz slobodnog udarca Xherdana Shaqirija, no bez pogotka.

Tri minute kasnije, fudbaler na pragu pete decenije, kapiten Portugala Pepe (39) sjajno je skočio na loptu iz kornera i pogodio za 2:0.

Ramos je u 43. minuti bio u prilici da postigne svoj drugi pogodak na utakmici, ali mu je odbranio Sommer. Do kraja prvog poluvremena nije bilo promjene rezultata.

Kao da je na kraju prvog poluvremena nagovijestio da se neće zadovoljiti jednim golom na ovoj utakmici, Ramos je u šestoj minuti drugog poluvremena pogodio za 3:0.

Svega četiri minuta kasnije, Ramos upisuje asistenciju, a na listu strijelaca u redovima Portugala upisuje se i Raphael Guerreiro, 4:0.

U 58. minuti Švicarska uspijeva smanjiti razliku na 4:1, a loptu s desne strane u mrežu Portugalaca uspješno je poslao Manuel Akanji.

Raspad sistema u redovima Švicarske. Dvojac Joao Felix i Goncalo Ramos još jednom u 67. minuti potvrđuju da odlično funkcionišu naprijed, Ramos postiče treći pogodak i prvi hat-trick na Mundijalu u Kataru, 5:1 za Portugal.

Ronaldo je istrčao na teren u 73. minuti susreta i preuzeo kapitensku traku. Zatresao je mrežu u 84. minuti, no bio je to više nego očigledan “offside”.

U drugoj minuti sudijske nadoknade tačku na utakmicu stavio je Rafael Leao. Portugal je na kraju slavio s 6:1 protiv Švicarske i plasirao se u četvrtfinale Mundijale gdje ga očekuje okršaj s Marokom.