SportDržavni Tim(VIDEO) Poraz mladih Zmajeva od Austrije

(VIDEO) Poraz mladih Zmajeva od Austrije

U-21 reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na stadionu „Grbavica“ poražena od Austrije sa 0:2 u okviru 6. kola grupe H kvalifikacija za EURO 2025.

U prvom dijelu utakmice gosti su imali veći posjed lopte, preuzimajući inicijativu na terenu. Već u 6. minuti Austrija je stvorila prvu priliku kada je Veratschnig pucao glavom sa pet metara, ali nije uspio pogoditi cilj. U 18. minuti Zmajevi su imali veliku šansu. Nakon preciznog centaršuta Kahvić je glavom spustio loptu za Ibrišimovića, čiji udarac, nažalost, odlazi preko gola. Gosti su imali još dvije opasne situacije pred našim golom. U 23. minuti Seidl je glavom zaprijetio nakon dubinske lopte, a dvije minute kasnije uputio je snažan udarac s distance, no Damjanović je odlično intervenisao. Do kraja prvog poluvremena nije bilo većih prilika, te se na pauzu otišlo bez golova.

U drugom poluvremenu, Austrijanci dolaze do prednosti. U 56. minuti, gol postiže Seidl koji se odlično snašao na asistenciju Adewumia. U 77. minuti Seidl ponovo koristi neopreznost naše odbrane i nakon ubačaja iz auta, sa pet metara pogađa bliži ugao Damjanovićevog gola za vođstvo od 0:2, postavljajući konačan rezultat utakmice.

Selektor Vinko Marinović nakon utakmice izjavio je:

„Želim prvo čestitati Austriji na zasluženoj pobjedi. Iako smo kroz utakmicu imali svoje prilike, nismo ih uspjeli realizovati. Momci su dali sve od sebe i pokušali ispuniti ono što smo od njih tražili, ali moramo imati na umu da smo imali malo vremena za pripremu novih stvari. Također, danas smo pružili priliku mnogim mladim igračima, što je bio jedan od naših glavnih ciljeva – da ih pripremimo za naredni kvalifikacioni ciklus koji nas očekuje sljedeće godine. Rezultat je, naravno, uvijek važan, ali s obzirom na vrijeme koje smo imali, zadovoljan sam onim što su momci večeras pokazali.“

Večerašnju utakmicu prokomentarisao je i reprezentativac Aleksandar Kahvić:

„Dali smo sve od sebe, iako imamo podmlađenu ekipu. Imali smo nekoliko dobrih prilika, ali moramo priznati da smo igrali protiv izuzetno kvalitetnog protivnika. Bez obzira na ishod, važno je da smo pokazali borbenost i da smo se trudili do samog kraja. Ova utakmica nam je donijela veliko iskustvo koje ćemo iskoristiti u budućim izazovima.“

Bosna i Hercegovina – Austrija 0:2 (0:0)

Sudija: Elchin Masiyev (AZE)

Žuti kartoni: Pascal Estrada, Niko Kovač, Thierno Ballo, Werner Gregoritsch, Nikolas Veratschnig.

Strijelac: Simon Seidl 56`, 77`

Bosna i Hercegovina: Luka Damjanović, Savo Šušić, Anes Čardaklija, Niko Kovač, Enver Kulašin (62. Irfan Ramić), Eldar Mehmedović (62. Admir Bristrić), Aleksandar Kahvić (72. Stefan Marčetić), Nidal Čelik, Matej Šakota (72. Kerim Alajbegović), Senad Mustafić, Amar Ibrišimović (89. Muamer Hamzić). Selektor: Vinko Marinović.

Austrija: Nikolas Polster, Samson Baldoo, Benjamin Bockle, Pascal Estrada, Simon Seidl (90+ Luka Reschl), Matthias Braunoder (86. Ervin Omić), Thierno Ballo, Moritz Oswald (46. Christoph Lang), Oluwaseun Adewumi (73. leon Grgić), Nikolas Sattlberger (46. Florian Mischeler), Nikolas Veratschnig. Selektor: Werner Gregoritsch.

Naša reprezentacija će naredni meč u ovim kvalifikacijama odigrati 10. septembra protiv Francuske u MMAreni u Le Mansu, s početkom u 18:30 sati.