BiHPolitikaPolitički angažman žena ključ za jednako i demokratsko društvo

Politički angažman žena ključ za jednako i demokratsko društvo

U susret predstojećim Lokalnim izborima 2020, javna diskusija o temi „Lokalni izbori u BiH 2020 – Gdje je mjesto (za) žene?” održana je jučer u organizaciji Westminster fondacije za demokratiju (WFD) u okviru projekta „Više od kvote“ koji podržava Vlada Ujedinjenog Kraljevstva. Diskusija je okupila govornike i govornice iz političke sfere s ciljem skretanja pažnje na glavne uzroke slabe zastupljenosti žena u politici i na mjestima odlučivanja, a sa posebnim fokusom na ulogu koju političke partije imaju u postizanju većeg angažmana žena u politici u BiH.

Uvodnim izlaganjem, učesnicama i učesnicima panel diskusije obratio se Nj.E. Matt Field, britanski ambasador u Bosni i Hercegovini, koji je između ostalog naglasio:Ruth Bader Ginsburg je već odgovorila na pitanje gdje je ženama mjesto kada je rekla da je: Ženama mjesto tamo gdje se donose odluke. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva kroz rad Westminster fondacije za demokratiju, već duže vrijeme brojnim aktivnostima kao što su mentorski programi, analize i studije u ovoj oblasti, podržava političku participaciju žena u Bosni i Hercegovini, jer uz veću zastupljenost žena u politici, efekat je višeslojan i rezultira doprinosom izgradnji demokratičnijeg društva.

 Žene čine polovinu stanovništva BiH, a njihov doprinos društvu je nemjerljiv: žene grade i jačaju zajednice u kojima žive. Uprkos tome, njihov doprinos često ostaje nevidljiv, a njihov politički angažman obeshrabrivan. Na poslednjim lokalnim izborima održanim 2016. godine, žene su predstavljale samo 18% izabranih u opštinskim vijećima, a samo 7 žena izabrano je za gradonačelnice, odnosno 5% od ukupnog broja. Studija WFD fondacije, „Nasilje nad ženama u politici u BiH“ iz 2019, takođe nastala uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, prva je te vrste koja se bavi temom nasilja nad ženama u političkom životu, a neki od zaključaka studije su da se žene u politici suočavaju sa različitim oblicima nasilja, najčešće u obliku nasilja na mreži, prijetnji, ponižavanja i seksističkih komentara što ih dodatno obeshrabruje da se aktivnije politički angažuju. Istovremeno, 68,35% ispitanica ove studije je reklo da se nasilje nad ženama u politici često vrši u izbornim procesima.

 Direktor Westminster fondacije za demokratiju za Zapadni Balkan, Emil Atanasovski, istakao je da političke partije imaju ključnu ulogu u osiguravanju uslova za povećanje broja žena aktivnih u politici.

Programska direktorica TPO fondacije, prof.dr. Zilka Spahić Šiljak, navela je da su glavni razlozi malog broja žena na listama i pozicijama odlučivanja strukturalni i socio-kulturni. „Binarnost rodnih uloga, dvostruki moralni standardi za žene i muškarci, nepovjerenje u žene da upravljaju, stereotipi o ženama i autostereotipi. Zbog toga, ženama nedostaje samopouzdanje i uvjerenje da one mogu obnašati najviše političke funkcije“, kazala je prof.dr. Zilka Spahić Šiljak.

Nakon uvodnih obraćanja uslijedila je diskusija u kojoj su učestvovali Marina Pendeš (HDZ), Mirjana Marinković Lepić (Naša stranka), Diana Čekić (PDP), Nermin Nikšić (SDP), Snježana Novaković Bursać (SNSD), Šemsudin Mehmedović (SDA) i Lidija Ljubojević (SDS).

 

Visoko.co.ba/Westminster fondacija za demokratiju


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE