SportNogometPobjednici i Kupa BiH: Zrinjski osvajač 'duple krune'

Pobjednici i Kupa BiH: Zrinjski osvajač ‘duple krune’

Mostarski Zrinjski pobjednik je 28. finala Kupa Bosne i Hercegovine, koje je drugu godinu uzastopno igrano na zeničkom stadionu “Bilino polje”, a u kojem su savladali gradskog rivala i branioca trofeja Veleža s 1:0 (0:0). Zrinjski je tako osvojio i duplu krunu za ovu sezonu, a večerašnji susret u Zenici pratilo je oko 7.000 navijača.

Zrinjski je u prvom poluvremenu imao inicijativu, puno više loptu u svom posjedu te šest kornera, spram jednog kojeg je imao Velež. “Plemići” su imali i bolje prilike, a najbolju je, u 19. minuti nakon kornera sa desne strane, imao Josip Čorluka. Njegov šut glavom sa oko osam metara pogodio je u prsa golmana Osmana Hadžikića, koji je bio skoro na gol-crti, ali Ćorluka nije uspio stići na odbijenu loptu.

Nogometaši Zrinjskog su u 21. minuti bili pod pritiskom, ali su jednom loptu izbili u aut, a drugi put u korner, kojeg je sa desne strane izveo Omar Pršeš. Napadača Veleža Alena Dejanovića lopta je u 25. minuti u 16-ercu gostiju pogodila u ruku pa je i ta prilika propala.

Bilbija je u 31. minuti na polovici Veleža dobro na lijevoj strani proigrao Marija Ćužea, koji je na desnoj strani pronašao Marija Tičinovića, ali je njegov ne tako snažan šut blokirao Mitar Ćuković pa su “Plemići” dobili još jedan korner. Tičinović je u 32. minuti dobro šutirao sa oko 20 metara po sredini gola, ali je golman Hadžikić vrhovima prstiju loptu skrenuo u korner.

Lukav pokušaj Nemanje Bilbije u 42. minuti, nakon kornera sa lijeve strane kojeg je izveo Tičinović, završio je pored gola pa se na odmor otišlo pri rezultatu 0:0.

Nakon nekoliko minuta bez prilike, Zrinjski je u 51. minuti došao u vodstvo od 1:0. Strijelac je bio Marijo Ćuže, kojeg je, nakon greške jednog igrača Veleža, sa desne strane lijepo pronašao Ćorluka, a Ćuže sa sedam metara iskosa sa lijeve strane pogodio Ćuže.

Velež se nakon primljenog gola malo otvorio. Lopta je u 58. minuti u 16-ercu Zrinjskog, nakon šuta Emira Halilovića, pogodila u tijelo Ćorluku, nakon čega su nogometaši Veleža tražili penal. Sudija Luka Bilbija iz Prijedora nije se oglasio. Velež je u 79. minuti preko Halilovića ponovo pokušao ugroziti gol Zrinjskog, ali je njegov ne tako snažan šut završio pored gola Zrinjskog.

Veležovci su u sudijskom dodatku tražili slobodan udarac na oko 17 metara, nakon što je pao Nemanja Anđušić, ali se Bilbija ni ovog puta nije oglasio. Susret je okončan rezultatom 1:0 u korist Zrinjskog, koji će, tako, nakon 2008. godine, u svoje vitrine donijeti drugi trofej Kupa BiH. Velež ima jedan trofej Kupa BiH, kojeg su prošle godine osvojili upravo na “Bilinom polju” i trijumfom nakon boljeg izvođenja penala protiv Sarajeva (0:0, 4:3). Nakon što je sudija Luka Bilbija označio kraj, počelo je slavlje nogometaša Zrinjskog, ali je došlo i do gužve i tuče na sredini terena, ali sve se brzo smirilo.

Navijači Zrinjskog su tokom intoniranja himne BiH na početku utakmice, na sjevernoj tribini gdje su bili smješteni, okrenuli leđa.

U svečanoj loži zeničkog stadiona, osim predsjednika Nogometnog saveza BiH Vice Zeljkovića, bili su i predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović…

ZENICA – Stadion “Bilino polje”. Gledalaca: 7.000. Glavni sudija: Luka Bilbija (Prijedor). Pomoćnici: Amel Novalić (Doboj) i Josip Čolić (Kupres). Četvrti sudija: Antonio Bandić (Grude).

VELEŽ: Hadžikić, Zeljković, Pršeš, Hrkač, Anđušić, Šikalo (53. Halilović), Haskić, Ćuković, Vehabović (77. Santos), Dejanović (86. Karamarko), Lauš. Trener: Nedim Jusufbegović.

ZRINJSKI: Marić, Barišić, Ćorluka, Ivančić (60. Kamenar), Ćuže, Jakovljević, Sučić, Ilinković (81. Zlomislić), Memija, Tičinović (60. Malekinušić), Bilbija. Trener: Krunoslav Rendulić.