SportDržavni TimPobjeda rukometaša BiH na startu kvalifikacija za SP 2017.

Pobjeda rukometaša BiH na startu kvalifikacija za SP 2017.

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je započela kvalifikacije za svjetsko prvenstvo 2017. godine.

Izabranici selektora Dragana Markovića večeras su u Tuzli pobijedili selekciju Slovačke sa 29:25 (14:14).

Susret je protekao u izjednačenoj igri, a rukometaši BiH, nošeni gromoglasnom podrškom s ispunjenih tribina dvorane Mejdan, slomili su snažan otpor gostiju tek u finišu meča.

Rukometaši BiH veći dio utakmice bili su u vodstvu, a u nekoliko navrata u prvom poluvremenu imali su dva gola prednosti. No, Slovaci su se uvijek uspijevali vratiti, a nekoliko puta napraviti i preokret.

Nakon izjednačenih prvih desetak minuta reprezentacija BiH je u 11. minuti prvi put uspjela doći do dva gola prednosti (6:4). Slovačka se vratila nakon nekoliko minuta, a potom je uslijedila još jedna mini serija izabranika Dragana Markovića za novo vodstvo od dva gola (10:8). U nastavku utakmice Slovačka je dva puta uspjela da izjednači, te u finišu da povede, zahvaljujući brojčanoj prednosti na terenu. No, reprezentacija BiH je brzo izjednačila, a u posljednjim sekundama propustila priliku da s igračem više dođe do novog vodstva.

Drugo poluvrijeme počelo je golovima Dejana Malinovića koji Bosni i Hercegovini donosi ponovo prednost od dva gola. Slovaci su opet uspjeli ekspresno da izjednače i drže rezultatski priključak do 46. minute kada uspijevaju doći do vodstva. Ipak, tada je uslijedio potpuni preokret, a čovjek odluke u tim trenucima bio je Tarabochia koji je s tri uzastopna gola donio reprezentaciji BiH vodstvo od 22:21. Uslijedili su golovi Malinovića i Prce koji su pogađali po dva puta, a Burić je u 55. minuti donio reprezenatciji BiH prvi put prednost od pet golova čime je definitivno osigurao prvu pobjedu bh. tima.

Najefikasniji u reprezenatciji BiH bili su Prce sa devet, Malinović sa šest, Zulfić sa četiri te Tarabochia i Burić sa po tri gola, a kod Slovačke Antl s osam i Urban sa šest golova.

Reprezentacija BiH u drugom kolu u nedjelju igra protiv Litvanije, koja je večeras u gostima pobijedila selekciju Kosova sa 30:26.