Evropska unija objavila je danas plan vrijedan oko 43 milijarde eura da postane veliki proizvođač mikročipova u pokušaju da ublaži svoju zavisnost od azijskog tržišta za komponentu koja danas pokreće gotovo sve, od automobila, preko bolničkih respiratora do konzola za igrice.
U vrijeme kada nestašica prirodnog gasa i oslanjanje na Rusiju u energetici pokazuju političke rizike ekonomske zavisnosti, EU svojim Zakonom o čipovima počinje da jača ekonomsku nezavisnost u važnom sektoru proizvodnje poluprovodnika.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da su čipovi u centru globalne tehnološke trke i osnova modernih ekonomija.
Tim potezom EU slijedi primjer nastojanja predsjednika SAD Josepha Bidena da investira 52 milijarde dolara (oko 45 milijardi eura) u domaću proizvodnju čipa.
Od prošlogodišnje pandemije koronavirusa došlo je do zastoja u lancu snabdijevanja poluprovodnicima. Neki potrošači u Evropi su morali da čekaju i do godinu dana da dobiju automobil zbog nedostatka rezervnih dijelova.
Poluprovodnici su sićušni mikročipovi koji funkcionišu kao mozak za sve uređaje, od pametnih telefona do automobila. Produženi nedostatak te komponente naglasio je koliko su proizvodjači čipova, koji su većinom smješteni u Aziji, važni za globalne lance snabdijevanja.
Von der Leyen je rekla da će evropski Zakon o čipovima povezati istraživanja, dizajn i testiranja i koordinirati ulaganja EU i pojedinačnih država. Plan od 43 milijarde eura objedinjuje javne i privatne fondove i omogućava državnu pomoć za pokretanje velikih investicija.
Države EU sada imaju samo devet odsto globalnog tržišnog udjela proizvodnje poluprovodnika, a cilj plana je povećanje na 20 odsto do 2030. godine. Pošto se očekuje da će se i proizvodnja na globalnom tržištu udvostručiti u isto vrijeme, plan predviđa četvorostruko povećanje trenutne proizvodnje EU.
Von der Leyen je rekla da plan predviđa dodatnih 15 milijardi eura javnih i privatnih ulganja, uz sredstva koja su već opredijeljena budžetom EU.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Beta
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.