Ovih pet dnevnih navika pomoći će vam da živite duže, a za njih je potrebno svega pet minuta vremena.
Meditacija
Dokazi sugeriraju da svjesnost i meditacija mogu sniziti nivo stresa uz poboljšanje mentalnog i fizičkog zdravlja. Smanjenje stresa može biti posebno važno kada je u pitanju dugovječnost, a studije povezuju visok nivo stresa s kraćim životnim vijekom.
U međuvremenu, istraživači s Harvarda nedavno su sugerirali da stres može uzrokovati da tijelo biološki stari brže nego što bi prirodno, a testiranja na miševima su pokazala da opuštanje smanjuje brzinu starenja u roku od samo nekoliko dana nakon stresnog događaja.
Uzimajući sve ovo u obzir, uzimanje 30-minutne sesije meditacije može biti zastrašujuće i lako je pustiti svoj um da odluta umjesto da se fokusirate na zadatak koji je pred vama.
Da razbistrite svoj um i da se fokusirate na sadašnji trenutak možete i za manje od jednog minuta. To može biti jednostavno kao fokusiranje na disanje.
Odradite 5-minutni trening
Redovna vježba je moćan alat protiv starenja, ali ne morate svaki put raditi punu sesiju u teretani. Nedavno istraživanje je pokazalo da samo 11 minuta brzog hodanja svakog dana smanjuje rizik od prerane smrti za 23 posto.
Specijalista protiv starenja je predložio da radite petominutne trening u radnom danu, kako biste pomogli u fokusiranju i produktivnosti.
Pokušajte s pokretima kao što su čučnjevi ili brzo hodanje. Osim što vam pomaže da se oporavite, vježba može imati i dugoročne zdravstvene prednosti kada je u pitanju dobro starenje.
Fokusirajte se na vrijeme spavanja nego na sate
Dobar san je kamen temeljac dobrog zdravlja. Obrasci spavanja se mijenjaju kako starimo, a nedostatak sna može direktno utjecati na način na koji se osjećamo.
NHS preporučuje odraslima da imaju između sedam i devet sati noću, ali da je pridržavanje rasporeda spavanja važnije od spavanja duže vremena.
Najbolja stvar koju možete učiniti za svoj raspored spavanja je da se pobrinete da spavate i budite se u isto vrijeme, čak i vikendom.
Pozovite prijatelja umjesto tipkanja
Ostanak u vezi s voljenim osobama i prijateljima te druženje mogu biti ključ dobrog starenja. To dolazi nakon što su istraživači sa Stanforda sugerirali da usamljenost može postarati ljude koliko i pušenje 15 cigareta dnevno.
Provođenje vremena s drugima može vam pomoći da se osjećate povezanije i manje anksiozno. Preporučuje se da odvojite vrijeme da vidite svoju porodicu ili upoznate nove ljude.
Navedite tri stvari na kojima ste zahvalni
Kako je smanjenje stresa najvažnije za dobro starenje i poboljšanje zdravlja, još jedna metoda koju možete isprobati je praksa zahvalnosti.
Odvojite nekoliko minuta dnevno da navedete tri stvari na kojima ste zahvalni. To ne mora biti nešto revolucionarno – može biti jednostavno kao da ste zahvalni na mirisu jutarnje kafe ili da je vaša porodica dobro i zdrava.
Istraživanja sugeriraju da bi zahvalnost mogla poboljšati vaše fizičko i mentalno zdravlje, možda i pomoći u snižavanju krvnog pritiska.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.