Dijetetičarka Elizabeth Shaw pojasnila je za Eat This, Not That koje su najzdravije vrste povrća koje bi trebalo uvrstiti u ishranu. Među njima se izdvaja artičoka kao povrće sa najviše vlakana. Visok sadržaj vlakana može pomoći u mršanju, dok antioksidansi i fitonutrijenti u artičokama podržavaju imuni sistem i smanjuju rizik od srčanih bolesti.
Također, cvekla je namirnica koja izaziva podijeljena mišljenja zbog svog okusa, ali se nalazi među najzdravijim povrćem. Bogata je vlaknima i antioksidansima te pruža mnoge prednosti za cjelokupno zdravlje.
Prokulice su postale popularno povrće koje ima visoku gustoću hranjivih tvari. Njihova zdravstvena prednost je što sadrže spojeve koji štite stanice i imaju antikancerogena svojstva pa su usmjerene na prevenciju bolesti.
Osim toga, mrkva je povrće koje je zdrava alternativa za grickalice, a može se koristiti u salatama, supama i desertima poput energetskih kuglica. Odličan izvor proteina i vlakana je grašak koji sadrži fitohemikalije koje pomažu u borbi protiv raka, smanjuju holesterol i pružaju antioksidativne prednosti.
Špinat je također jedna od najzdravijih vrsta povrća koji sadrži nitrate koji pomažu u smanjenju krvnog pritiska. Ova namirnica je niskokalorična i može se konzumirati na razne načine, u supama, smoothiejima, muffinima, salatama i kao prilog jelima.
Batat se ističe sadržajem antioksidansa I beta-karotena koji podržavaju zdravlje očiju i imuniteta, a može se pripremati tokom cijele godine.
Rukola je povrće bogato fitonutrijentima koji pružaju antioksidativne prednosti, a može se jesti u salatama, supama i smoothejima. Odlična je za kombinovanje sa mesom kako bi napravila ravnotežu i učinila obrok lakšim.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.