Grmljavinske oluje mogu biti nevjerojatan prizor za vidjeti, međutim one također predstavljaju ozbiljnu opasnost, koja rezultira stotinama povreda i brojnim smrtnim slučajevima svake godine.
Snažno nevrijeme praćeno jakim vjetrovima, kišom i grmljavinom u nedavno je zahvatila cijelu regiju, a meteorolozi kažu kako će ovakve oluje biti sve češće.
U nastavku pročitajte što ne smijete činiti tokom grmljavinske oluje kako bi ostali sigurni.
Nemojte koristiti vodu
Nikada se ne biste trebali tuširati ili kupati, prati suđe ili imati bilo kakav drugi kontakt s vodom u vašem domu tokom oluje. Budući da munja može putovati kroz vodovode, američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti savjetuju da je najbolje izbjegavati sve aktivnosti koje uključuju dodir s vodom tokom grmljavinske oluje. Ipak, navode da bi rizik od udara munje koja putuje kroz vodovod, mogao bi biti manji ako se metalne cijevi zamijene s plastičnima.
Nemojte boraviti vani ili blizu prozora
Ne približavajte se prozorima i vratima ili balkonima i nemojte ležati na betonskim podovima.
Nemojte koristiti elektronske uređaje
Savjeti centra su također da tokom grmljavinskog nevremena ne koristite ništa što je u tom trenutku spojeno na električnu utičnicu poput računala i mobitela.
Ostanite u zatvorenom i nakon grmljavine
Stručnjaci savjetuju da se prije oluje uklone trula i suha stabla te grane koje vjetar može lako iščupati i koji mogu ozlijediti ljude ili oštetiti imovinu. Nakon oluje, preporučljivo je ostati u zatvorenom barem 30 minuta nakon kraja grmljavine i za njeno vrijeme biti u zatvorenom: u kući, zgradi ili automobilu.
Nemojte se približavati drveću
Iz civilne su zaštite upozorili i kako tokom grmljavinske oluje, ako ste se već našli na otvorenom, treba izbjegavati sklanjanje ispod visokih izoliranih stabala na otvorenom području, a također i plaže, otvorena polja i vrhovi brda ili planina su iznimno riskantna područja.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.