ZanimljivostiOvih 6 prirodnih napitaka ublažit će hroničnu upalu u vašem tijelu

Ovih 6 prirodnih napitaka ublažit će hroničnu upalu u vašem tijelu

Ukoliko osjetite simptome poput umora, bolova u zglobovima, problema s kožom te probavom, moguće je da se suočavate s upalom, a sada vam donosimo nekoliko napitaka uz pomoć koje je možete vrlo jednostavno ublažiti.

Jedna od upala koje nas mogu zadesiti je i ona hronična upala niskog stepena – odnosno kada imunološki sistem vašeg tijela ispumpava upalne tvari kao način rješavanja od ozljeda i bolesti.

Kratkotrajni upalni imunološki odgovor pomaže nam da se odbranimo od napada, međutim, nije dobro kada on traje duže nego što treba.

Ovih nekoliko napitaka možda vam može pomoći.

Sok od ananasa

Jedan od najistraženijih i najmoćnijih protuupalnih sredstava je bromelain, enzim koji se nalazi u ananasu. Pregled studija o bromelainu u časopisu Foods 2021. istraživao je njegove brojne moguće terapeutske učinke za liječenje raka, opeklina, kardiovaskularnih bolesti zbog njegovih antikoagulansnih svojstava, alergija, sinusitisa i artritisa. Jedan od razloga zašto je bromelain toliko učinkovit je to što ima visoku bioraspoloživost, što znači da se brzo apsorbira u tijelu i ostaje tu značajan period.

Studije su pokazale da bromelain proizvodi analgetske i protuupalne učinke u bolesnika s reumatoidnim artritisom i smanjuje bol i upalu koljena kod bolesnika s osteoartritisom. Sok od ananasa koji se uzima nakon vježbanja može čak i ublažiti upalu nakon vježbanja pomažući u popravljanju i ublažavanju bolova u mišićima jer je bogat i kalijem.

Dok svi dijelovi ananasa sadrže bromelain, većina ovog čarobnog spoja nalazi se u stabljici. Budući da je stabljika malo tvrda, možete je pomiješati ili iscijediti jezgru kako biste napravili ukusan protuupalni eliksir.

Toplo mlijeko s kurkumom

Ovaj narandžasti začin sadrži snažan protuupalni spoj zvan kurkumin, za koji su, brojne studije sprovedene do danas, pokazale da pomaže u smanjenju rizika od mnogih hroničnih bolesti, kao i ublažavanju upalnih bolova uzrokovanih osteoartritisom.

Kurkumu lako možete dodati u jela i napitke, a od nje se može napraviti i ugodan čaj. No, budući da se kurkumin bolje apsorbira u tijelu kada se uzme s malo masti, miješanje kurkume s mlijekom je možda i najbolja opcija.

Jedan od recepta koje možete isprobati je sljedeći: 2 šoljice nezaslađenog bademovog mlijeka, 1 kašika meda (po želji), 1 kašika kokosovog ulja, 1 kašika mljevene kurkume, 1 kašika mljevenog cimeta, prstohvat crnog bibera i svježe naribani đumbir. Sastojke umutite u lončiću, zakuhajte, i zatim ostavite na tihoj vatri 10 minuta.

Zeleni čaj

Zeleni čaj je jedan od najzdravijih napitaka koje možete popiti. Prepun je antioksidansa koji se bore protiv bolesti, kao i antioksidansa EGCG, za koji istraživanja pokazuju da može poboljšati sagorijevanje masti i povećati metabolizam.

Među najboljim varijacijama zelenog čaja je matcha, koji sadrži višu koncentraciju epigalokatehin galata (EGCG), koji je također jedan od najjačih protuupalnih polifenola. Brojne studije sugeriraju da ispijanje matcha zelenog čaja može smanjiti simptome raznih upalnih poremećaja.

U jednoj studiji iz 2022. u časopisu Food Science and Human Wellness, istraživači kažu da polifenoli zelenog čaja jačaju epitelnu barijeru u crijevima i podržavaju zdrav sastav crijevnih mikroba, što poboljšava ishode za pacijente koji pate od upalne bolesti crijeva (IBD).

Temeljac

Nema sumnje da ste raskuhanu vodu od kostiju koristili kao temeljac za supu, a vjerovatno je i bar jednom pijuckali prilikom prehlade u hladnim zimskim danima. Supa napravljena od krčkanja kostiju i vezivnog tkiva pilića, goveda i drugih životinja postala je eliksir zdravlja zbog svoje koncentracije hranjivih minerala, vitamina i aminokiselina, koji podržavaju zdrav mikrobiom crijeva.

“Naša najbolja linija obrane od hronične upale je zdravlje naših crijeva”, kaže nutricionistica Samantha Presicci. Loše zdravlje crijeva može dovesti do stanja poznatog kao “propustljiva crijeva”, koju karakterizira kompromitirana sluznica crijeva koja dopušta nezdravim tvarima da iscure u vaš krvotok, izazivajući upalu. Temeljac je bogat kolagenom, želatinom, glicinom, glutaminom i hidroksiprolinom, a svi oni imaju brojne kliničke studije koje ukazuju na njihovu sposobnost smanjenja upale.

“Kolagen pomaže hraniti crijevnu sluznicu, a želatin može apsorbirati vodu i pomoći u održavanju sloja sluzi koji zadržava crijevne mikrobedaleko od crijevne sluznice”, kaže Presicci. “Oštećena crijeva lako probavljaju i apsorbiraju temeljac, omogućujući vam da iskoristite prednosti njegovih aminokiselina i minerala za liječenje”, dodaje ona.

Druge studije sugeriraju da kolagen, želatina, kondroitin, i glukozamin iz temeljca zajedno rade i na smanjenju upale u zglobovima koja uzrokuje artritis.

Čaj od đumbira

Kako bi umirili hroničnu upalu, namočite malo svježeg korijena đumbira u vruću vodu i zatim je popijte. Ovaj začin koristi se hiljadama godina za smirivanje smetnji želuca i mučnina, ali i smanjenje boli. Prema Arthritis Foundation, on je idealan prirodan način za smanjenje bolova od upaljenih zglobova. Studija Sveučilišta u Miamiju usporedila je učinke ekstrakta đumbira s placebom kod 247 pacijenata koji pate od osteoartritisa koljena i otkrila da je đumbir smanjio bol i ukočenost za 40 posto više od placeba. Osim svojih protuupalnih svojstava, istraživači kažu da djeluje i kao analgetik.

Kiseli sok od trešnje

Sok od kiselih trešanja koristan je za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti jer, prema podacima studija, može sniziti krvni tlak i LDL (loš) holesterol. Studija iz 2019. u časopisu Nutrients sugerira da se učinci na zdravlje srca na krvni tlak i holesterol dijelom mogu pripisati antioksidativnim i protuupalnim svojstvima soka.

 

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE