Svako pranje pogoršava problem jer se dodatni sapun taloži na vlaknima, skupa s proizvodima poput krema za sunčanje, hidratantnih krema za tijelo i znoja.
Stručnjaci tvrde da je poboljšanje stanja peškira moguće korištenjem svakodnevnih kućnih sastojaka.
“Za dubinsko čišćenje peškira trebat će vam alkoholno sirće za razgradnju ostataka i ubijanje bakterija te soda bikarbona za uklanjanje neugodnih mirisa i povećanje svježine”, tvrdi Dickson.
Upotreba alkoholnog sirćeta u pranju je korisna jer njegova kiselost pomaže pri uklanjanju zaostale prljavštine, čineći vaše peškire mekšim nakon pranja. Soda bikarbona je neophodna jer povećava sposobnost deterdženata da detaljno očiste i odlična je metoda za skidanje masnih naslaga s peškira, poput znoja ili ulja za tijelo.
Bitno je ne stavljati sirće i sodu skupa u mašinu za veš jer pjenušaju i stvaraju slanu vodu. Idealan pristup je provođenje dva odvojena pranja, pa se savjetuje da započnete stavljanjem peškira u mašinu za veš, dodate sodu bikarbonu uz deterdžent i pokrenete pranje. Peškire perite na temperaturi od najmanje 60 stepeni koja će pomoći u razgradnji svih ostataka utkanih u tkaninu.
Također je bitno odabrati nježan deterdžent za pranje odjeće. Nakon pranja ulijte sirće u ladicu u koju obično stavljate omekšivač i pokrenite još jedan topli ciklus. Nakon ovog drugog vrućeg pranja, primijetit ćete da su vaši ručnici mnogo čišći i mekši. Zatim ih ostavite da se suše na suncu ili ih sušite u sušilici na laganoj temperaturi, piše Mirror.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.