Predsjedavajći Isaković izrazio je tokom razgovora zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa izaslanstvom Europske unije u BiH, te istaknuo da je u narednom periodu saradnju potrebno osnažiti na planu izmjena i dopuna Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH, posebno u pogledu poštivanja načela Pariške konvencije.
Kako je Isaković pojasnio, ta načela podrazumijevaju financijsku samostalnost, preventivne mehanizme, kao i to da Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH treba zadržati status “A” prema međunarodnoj klasifikaciji državnih institucija za zaštitu ljudskih prava.
Denti je izrazio nadu da će biti postignut politički kompromis kada je riječ o poštivanju Pariške konvencije, prvenstveno kada je riječ o financijskoj neovisnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, budući da se siguravanjem financijske neovisnosti garantira se i zadržavanje statusa “A” Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH.
Sudionici su razgovarali i o stupnju ispunjavanja preporuka Institucije ombudsmana za ljudska prava, jer one nisu obvezujuće za institucije na koje se odnose, saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.
S tim u svezi, Isaković je upoznao predstavnika Europske komisije da nadležna tijela PSBiH na svojim redovitim sastancima i organizirajući okrugle stolove donose zaključke kojima obvezuju institucije da izvrše preporuke koje Institucija ombudsmana dostavi PSBiH u svom redovitom Godišnjem izvješću.
Također, predsjedatelj Isaković upoznao je Dentija o tome da nadležna tijela PSBiH surađuju s tijelima entitetskih parlamenata i Skupštinom Brčko Distrikta BiH s ciljem rješavanja pitanja koja nisu u izravnoj nadležnosti PSBiH, kao što su pitanja socijalne zaštite i zdravstva.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.