ZDKOlovo: U julu počinje izgradnja zgrade za smještaj raseljenih osoba

Olovo: U julu počinje izgradnja zgrade za smještaj raseljenih osoba

Tokom jula, a najkasnije do početka augusta u Olovu bi trebala da počne izgradnja stambene zgrade sa četiri sprata, odnosno 16 stanova u kojoj će trajni smještaj pronaći većinom raseljene osobe koje su prije rata živjele na prostoru današnje Republike Srpske, te dijelom interno raseljena lica sa područja općine Olovo.

Realizacija projekta vrijednog između 900 hiljada i milion maraka, koji predstavlja jedan od većih za općinu Olovo u ovoj godini omogućit će se zahvaljujući implementaciji Regionalnog stambenog programa koji se provodi posredstvom Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.

Ekipa Anadolu Agency (AA) sa Senahidom Ibrahimovićem, stručnim saradnikom za izbjeglice i raseljena lica pri Službi za opću upravu i društvene djelatnosti općine Olovo obišla je lokalitet u Olovu na kojem će se graditi zgrada sa 16 stanova.

– Na ovom prostoru će se započeti izgradnja stambene zgrade u Olovu za 16 porodica koje imaju status raseljenih osoba. U fazi je projektovanje. Zapravo, mislim da se je u završnoj fazi izrada projektne dokumentacije. Početak gradnje se očekuje negdje početkom jula, a najkasnije do 1. augusta. Na ovom lokalitetu će se praviti zgrada od 16 stanova, sa četiri sprata i uredit će se prostor oko zgrade u površini od 1.400 kvadratnih metara. Tu će biti parking mjesta za stanare i dječije igralište koje je također, planirano na ovom lokalitetu. Radi se o jednom od većih projekata za općinu Olovo u ovoj godini koji iznosi negdje između 900 hiljada do milion maraka. Stanovi su namijenjeni za interno raseljena lica sa područja općine Olovo, a većina ih je za raseljena lica koja su prije rata živjela na prostru današnjeg RS-a – naglašava Ibrahimović.

Rješavanje pitanja raseljenih osoba 

Rješavanje trajnog smještaja za raseljene osobe na području Olova, kaže Ibrahimović, značajno je iz razloga što trenutno te raseljene osobe borave u stanovima gdje nije podnesen zahtjev za povrat stanarskog prava, a preduzeća odnosno firme koje su vlasnici tih stanova ih potražuju.

-Mi na ovaj način rješavamo raseljene osobe smještajem u ovu zgradu, a stanove oslobađamo i predajemo firmama- kaže Ibrahimović.

Početkom naredne sedmice, inače, također, će u okviru realizacije Regionalnog stambenog programa posredstvom Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH na području općine Olovo biti predato na korištenje sedam novih kuća za isto toliko porodica koje će time riješiti svoj krov nad glavom, odnosno vratiti se u prijeratna mjesta prebivališta.

-Općina Olovo je ušla u pilot projekat Regionalnog stambenog zbrinjavanja na prostoru Bosne i Hercegovine. Mi smo prva općina koja je izgradila sedam kuća u tom projektu i sa zadovoljstvom nam je prihvatiti tu činjenicu da 12. dolaze visoke delegacije u općinu Olovo. Već se pripremamo i nadamo se da će sve to proteći u najboljem redu. Vrijednost projekta u prvoj fazi je negdje oko 260.000 KM. Osobe koje će dobiti te stambene objekte su interno raseljena lica sa područja općine Olovo i imamo i lica iz socijalnih kategorija – kaže Ibrahimović

Navodi da su se u ovom momentu morali rukovoditi određenim stvarima i procedurama koje nalažu zakonski propisi, ali da su uspjeli da čak u ovaj projekat uvrste i jednu porodicu koja je socijalnog karaktera.

Tokom jula počinje izgradnja zgrade sa 16 stanova u Olovu za smještaj raseljenih osobaOpćina Olovo je obezbijedila plac od 270 metara kvadratnih, a Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, je kaže Ibrahimović, izgradilo kuću. Radi se o porodici Fehima Gonđića sa pet članova gdje je jedno dijete 100-postotni invalid.

Naime, petočlana porodica Gonđić već pet godina živi u neuslovnoj općinskoj baraci u Olovu, koju će zamijeniti kućom na sprat u naselju Karagino polje. U kući će po prvi puta Nermin i Nermina učenici prvog razreda srednje Drvno-tehničke škole i Merisa učenica devetog razreda osnovne škole dobiti svako svoju sobu.

Obnova i bošnjačkih i srpskih kuća 

– Kada su u pitanju budući planovi, mi smo ponovno ušli u jednu fazu, preko Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. Ponovno su nam odobrili izgradnju sedam – osam kuća u istom projektu – Regionalnom stambenom programu. Početak realizacije projekta je najvjerovatnije krajem godine. Preko Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica smo ušli u projekat Saudi fonda gdje očekujemo izgradnju uskoro i obnovu pet bošnjačkih i pet srpskih kuća – kaže Ibrahimović.

Prema podacima Službe za opću upravu i društvene djelatnosti općine Olovo u dijelu koji se odnosi na izbjegla i raseljena lica evidentirano je da na prostoru općine Olovo 75 porodica imaju status raseljene osobe, a većina ih je izbjeglih sa područja RS-a, a manji broj je interno raseljenih osoba s obzirom da je za većinu te kategorije stanovništva općina već iznašla neko rješenje.

– Potrebe za izgradnjom su nam prioritetne za osobe srpske nacionalnosti. Jer, mi imamo 500 stambenih objekata, individualnih srpske nacionalnosti koje nisu obnovljene. Manji dio riješit će se putem Saudi fonda putem kojeg ćemo imati izgradnju pet kuća. Imali smo javni poziv Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica prije dva mjeseca. Očekujemo da će u tom projektu određeni broj Srba, odnosno lica srpske nacionalnosti uči u projekat u narednom periodu koji će se realizirati – rekao je Senahid Ibrahimović, stručni saradnik za izbjeglice i raseljena lica pri Službi za opću upravu i društvene djelatnosti općine Olovo.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE