BiHOd ukupnog broja umrlih više od pola iz grupe kardiovaskularnih oboljenja

Od ukupnog broja umrlih više od pola iz grupe kardiovaskularnih oboljenja

Kardiovaskularne bolesti najčešće su povezane s nezdravim načinom života i niskim nivoom zdravstvene kulture i prosvjećenosti. U Bosni i Hercegovini od ukupnog broja umrlih, više od 50 posto je iz grupe kardiovaskularnih oboljenja, tako da se sa sigurnošću može reći da su ove bolesti vodeći uzrok smrtnosti stanovništva.

U susret Svjetskom danu srca, iz UKC-a Tuzla ukazali su na riziko faktore, važnost prevencije, ali i pridržavanja zdravog načina života. Upravo je to cilj obilježavanja Svjetskog dana srca – osvijestiti stanovništvo i informisati ga o rasprostranjenosti oboljenja srca i krvnih suda. Ovome dodajmo i to da su oboljenja ove vrste najčešći uzroci smanjene produktivnosti, radne sposobnosti i kvaliteta života.

“Prevencija je vrlo bitan faktor u sprečavanju razvoja komplikacija kardiovaskularnog sistema, a ako se i dogodi još je bitnije na vrijeme prepoznati i adekvatno tretirati u cilju sprečavanja ranijih loših ishoda”, pojašnjava dr. med. sci. Mirsad Selimović, načelnik Klinike za interne bolesti UKC-a Tuzla.

Oni koji promovišu zdrav način života zasigurno su sportisti. Fizička aktivnost dokazano smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dok se vrhunski i profesionalni sportisti, naprimjer, zbog povećanog fizičkog napora mogu naći među oboljelim. Stoga je i kod sportista prevencija veoma bitna.

“Da se jednom godišnje obavezno vrši kardiološki pregled u smislu ultrazvučnog pregleda srca, u smislu laboratorijskih parametara i u smislu ergometrijskog testiranja, dakle funkcionalne sposobnosti, izdržljivosti I fizičke spreme takvog sportiste”, dodaje Selimović.

Kako izgleda preventivni pregled srca jednog sportiste, imali smo priliku vidjeti. Nije to, priča nam Nikola Komazec, fudbaler tuzlanske Slobode, ništa zahtjevno i komplikovano. Za osobu poput njega, ali i sve ostale profesionalne sportiste, čije karijere ovise i od zdravstvenog stanja, ovo je jedan od prioritetnijih pregleda.

“Mi imamo visok intenzitet treninga i gdje kao i što doktori kažu moramo da vršimo često preglede, kako drugi sportisti, tako i ja. Svake godine jedanput vršim detaljne preglede srca i mislim da je to jako bitno za svakog sportistu.”

Sport ne može oštetiti srce, ali može biti opasan za osobe sa bolesnim srcem. Zbog toga je važno prepoznati simptome na vrijeme.

“Poruka svim sportistima je da što zdravije žive, da ulažu u sebe i da svake godine vrše detaljne preglede srca. Mislim da je to jako bitno, posebno u nekim godinama pri završetku karijere”, navodi Komazec.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE