Redovno zasjedali, hitno prekinuli – zakone opet nisu usvojili. Unatoč najavama, bez saglasnosti stranačkog vrha, Južna interkonekcija, očito, ne može proći. Umjesto toga, stigle su nove poruke američkog ambasadora i stari stavovi hrvatskih predstavnika.
Rekli, pa porekli. Obećali djelovati brzo, pa usporili. Pitanje Južne gasne interkonekcije ostalo na pokušajima. Od sastanka s Michaelom Murphyjem prošla dva dana, a učesnici skrenuli s kursa hitnosti. Od potrebe da zakon bude usvojen ostala najava da bi ova tačka na dnevni red mogla tek 18. decembra. U državi rokova još jedan u nizu – nije naodmet.
“Mislim da će Južna interkonekcija biti razlog za odlaganja sjednice 18. decembra”, smatra Slaven Raguž, zastupnik HRS-a u Zastupničkom domu FBiH.
“Razlozi za otkazivanje današnje sjednice, odnosno, odgađanje su nedavna posjeta američkog ambasadora i ljudi iz Sate Departmenta, koji su jasno dali do znanja svim zastupnicima koji su prisustvovali da zakon o Južnoj interkonekciji mora biti usvojen”, kazao je Mirza Čelik, zastupnik DF-a u Zastupničkom domu FBiH.
Da zakon mora biti usvojen, ponovo je poručio Murphy. Ali, čini se da poruke koje šalje neki ne žele čuti.
“Kada razmislite o ovom problemu, o Draganu Čoviću, mi smo razgovarali sa zvaničnicima HDZ-a BiH, ovdje u Federaciji, u kantonima, na drugim nivoima i mnogi od njih vide koristi od Južne interkonekcije. Prestanite blokirati ovaj zakon i prestanite svoje lične interese stavljati ispred interesa Hrvata za koje tvrdite ih da zastupate”, poručio je Murphy.
Instrukcije jasne, ali nedovoljne. Jer, čini se da zastupnici većine, uprkos vjetrovima podrške koji puše sa Atlantika, nemaju hrabrosti pitanje Južne gasne interkonekcije staviti na dnevni red. A kada smo kod vjetrova, nisu zanemarivi ni oni iz susjedne Hrvatske, bez koje, poručuje njen premijer Andrej Plenković, nema Južne interkonekcije.
“Struktura kompanije koja će biti na strani BiH bude takva u kojoj su zastupljeni i Hrvati kao konstitutivna narodu, tu nema nikakve dileme, a to znači i Federacija BiH i vjerujemo da će se naći rješenja koja može i mora biti prihvatljivo svima”, rekao je Plenković.
Dok se sve bure smire, a interesi pomire, naići će i nova oluja. Jer niz je problema koji čekaju na punu implementaciju Južne interkonekcije. U međuvremenu, zastupnici se prepiru – čiji je zakon. SDA-ov, Vladin ili neka dorađena verzija.
“Najviše bih volio da na dnevni red stavim Zakon o južnoj interkonekciji koji je pripremila moja Vlada. Ako to ne bude moguće, stavit ću zakon iz 2021. i, ako hoćete, procjenjujem da su se stvorili uslovi da u najskorijem roku ovaj parlament razmatra jedan od ta dva zakona”, naveo je Dragan Mioković, predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH (Naša stranka).
“Imali smo u martu ove godine obećanje od strane Vlade da ćemo imati kreiran zakon o Južnoj interkonekciji, svjedoci ste da to Vlada nije uradila do danas”, istakao je Mirsad Zaimović, šef Kluba SDA u Zastupničkom domu FBiH.
I dok od Vlade čekamo prijedlog zakona za južnu, ministar Vedran Lakić u posjeti Krajini već zagovara zapadnu interkonekciju. I tamo, bez konkretnih rokova, samo nadanja.
“Nazire se da bi mogla biti implementacija u narednom periodu, ali ne bismo ništa obećavali dok ne vidimo sve dokumente”, izjavio je Lakić.
Podsjećamo, prijedlog SDA uz amandmane SDP-a i HDZ-a, ranije je prošao Zastupnički dom, ali je povučen prije Doma naroda. U njemu projekat nosi BH Gas, što više ne odgovara HDZ-u BiH, koji žele osnivanje nove kompanije, hrvatske sa stranačkim ventilom. Može li od stranačkih ipak biti jači međunarodni pritisak.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.