Nakon što je Narodna skupština RS-a donijela zakon kojim odbija primjenjivanje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, oči javnosti uprte su u Ured visokog predstavnika Christiana Schmidta i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Zasad ni s jedne adrese adekvatnih poteza nema. Samo saopštenja i upozorenja. Iz Tužilaštva tvrde da prate situaciju, dok Schmidt ovo smatra napadom na Ustavni sud. I tu je nastao muk. Politički analitičari rješenje prevashodno vide u odlukama međunarodne zajednice, ali ih pozivaju da dobro razmisle.
Koja je granica do koje Milorad Dodik može ići da bi izazvao konkretnu reakciju ili sankcije međunarodne zajednice i Christiana Schmidta? Predsjednik RS-a vjerovatno nikada nije otišao dalje nego sada, a brojni su mišljenja da je pokrenuo najveći udar na državu, no iz OHR sankcija nema. Za sada, iz Ureda visokog predstavnika samo upozorenje da Odluka NSRS-a predstavlja napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Politički analitičari tvrde da OHR mora dva puta razmisliti prije nego što donese ispravnu odluku.
“Bit će sasvim sigurno blaga i eventualno usmjerena prema Dodiku. Smjenjivanje Dodika ne dolazi u obzir. To bi tek izazvalo puno veću krizu. Suština problema je da nedostaje politika prema RS-u”, ocjenjuje politički analitičar Žarko Papić.
Osim međunarodne zajednice, adekvatne poteze nije povuklo ni Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Tvrde da prate situaciju, te će poduzimati potrebne mjere prema osobama koje počine neko krivično djelo. Papić smatra da od Tužilaštva Bosne i Hercegovine ništa konkretno ne možemo ni očekivati.
“Tužilaštvo će ovo razumjeti kao politički problem. Oni mogu, reda radi, otvoriti neki predmet i to će biti u nekoj ladici. Mislim da Tužilaštvo neće intervenisati”, dodaje Papić.
Iako mnogi smatraju da su potezi predsjednika RS-a nikad otvoreniji i pravno agresivni, politički analitičar Asim Metijević posljednji korak Dodika vidi slabašnim. Tvrdi da kao što Mjesec nema izvornu svjetlost nego reflektira svjetlost Sunca, tako i Dodik reflektira aspiracije Beograda i Moskve, a njihova podrška u ovom momentu mu izrazito nedostaje. Kaže – čeka se potez Schmidta da zaustavi udare vlasti iz RS-a na Ustavni sud Bosne i Hercegovine.
“OHR previše oklijeva, ne znam iz kojeg razloga taktiziraju. Možda se plaše reakcije, ali mislim da je u ovom trenutku slabiji nego ikad do sada i da će se brzo skršiti ova njegova ambicija”, smatra Metijević.
Do sada je Schmidt konkretne poteze povlačio isključivo u Federaciji Bosne i Hercegovine, dok su u RS-u izostali. Istina, kritika i upozorenja nije manjkalo, ali je sve ostalo na tome. Za to vrijeme, Dodik nastavlja po starom, uporno naglašavajući da ne prihavata Schmidta kao visokog predstavnika niti njegove odluke. Tu bi, smatraju analitičari, mogao biti ključni problem. Uprkos tome, pozivaju Schmidta na brzu i konkretnu reakciju.
“On mora intervenirati, očekujem da se to vrlo brzo desi. Problem je što to, i ako se desi, neće imati efekta kao što ni do sada njegove intervencije nisu imale posebnog efekta na podrčju RS-a. Tužilaštvo, očigledno, ne želi raditi svoj posao, to je već postala rutinska stvar”, kaže novinar i politički analitičar Sead Numanović.
A za lidera RS-a već godinama rutinska stvar je otvoreno raditi na štetu države, nizati pokušaje izjedanačenja entiteta sa državom, podrivati ustavni poredak, za sve to dobiti kritike i tako ukrug. Iako trenutno Dodik uvjerava da do fizičke secesije neće doći, na pravnoj, sudeći po nepoštivanju najvažnije državne institucije, čini se da žurno radi. Vlast, ali i ostale zvaničnike uvijek treba vrednovati prema djelima, stoga se očekuje da OHR jasne riječi i poruke zamijeni adekvatnim potezima da bi se očuvala suverena Bosna i Hercegovina.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.