SvijetObruč oko Rusije steže se sve jače

Obruč oko Rusije steže se sve jače

Izuzetan posao bi bio pobrojati sve sankcije koje su u posljednje dvije sedmice uvedene Rusiji. Ogroman je broj kompanija koje su prekinule poslovanje sa i u Rusiji, kao i broj zemalja koje su na neki način dale svoj doprinos budućem sunovratu ruske ekonomije, u čemu su svakako glavnu ulogu odigrale Sjedinjene Države, Velika Britanija i Evropska unija. Kremlj je reagovao kontrasankijama, ali za sada slabašno. Pitanje je hoće li imati snage za jaču reakciju, jer, kako analitičari procjenjuju izolacija Rusije iz globalnih ekonomskih tokova mogla bi imati kobne posljedice. Naravno, Putin i njegova svita poslušnika i oligarha najmanji teret će ponijeti na svojim plećima, ali ruski narod i dobar dio svijeta, sigurno hoće. Zapravo, već je počelo.

Obruč oko Rusije steže se sve jače. Brojne zemlje uvele su još brojnije sankcije, a najveći udarac zadalo je izbacivanje ruskih banaka iz SWIFT sistema, zaplijena rezervi ruske centralne banke i američki embargo na naftu i gas.

“Danas najavljujem da Sjedinjene Države udaraju na glavnu arteriju ruske ekonomije. Zabranjujemo sav uvoz ruskog gasa, nafte i energije. To znači da ruska nafta više neće biti u američkim lukama i američki narod će nanijeti još jedan težak udarac Putinovoj ratnoj mašineriji”, rekao je Joe Biden, predsjednik SAD-a.

Predsjednik okom, a nikad ujedinjeniji Kongres skokom. Samo dva dana je trebalo da Zastupnički dom Kongresa usvoji prijedlog zakona o zabrani uvoza nafte i drugih energenata iz Rusije. Za svim zelenim stolovima na Zapadu sankcije Rusiji su glavna tema, pa tako i na samitu lidera zemalja članice Evropske unije u Versaju.

“Ovo je odlučujući trenutak za Europu, u kojem vidimo da je Putinov rat također pitanje otpornosti demokratija. Moramo se riješiti ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima, a za to su nam potrebna velika ulaganja u obnovljive izvore energije. Na stolu i je mogućnost da Ukrajina postane dio naše evropske porodice. Želimo slobodnu i demokratsku Ukrajinu s kojom dijelimo zajedničku sudbinu”, istakla je Ursula von der Leyen, predsjednica Evropske komisije.

“Činjenica da smo se dobro pripremili i da smo pokrenuli i uveli precizne i učinkovite sankcije, to ne bi bilo moguće bez kohezije i zajedništva. Moja želja je da tako nastavimo, da ostanemo zajedno, da pokazujemo snagu koju Evropa ima i da Evropska unija pokazuje svoju moć kako bi osigurala da mir u Evropi ima dobru perspektivu”, kazao je kancelar Njemačke Olaf Scholz.

Predsjednik Francuske Emmanuel Macron kaže: “Evropa je mora pokušati biti moćan posrednik i osigurati stabilnosti. To je ono što radimo, posebno s njemačkim kancelarom Scholtzom, ali i sa svim ostalim kolegama. Evropa je ujedinjena suočena s ovim ratom.”

Zapadnjaci su uveli niz sankcija i oligarisima, a brojne svjetske kompanije su zatvorile svoja predstavništva u Rusiji i prekinule sve poslvone veze s tom zemljom. Sve do sada nabrojano rezultiralo je nezapamćenim padom vrijednosti ruske rublje. BDP je pao za čak 15 posto. Građani su poslije 15 dana, otkako je počeo rat u Ukrajini, već u panici da će Rusija ostati bez svih uvoznih proizvoda, pa su mnogi od njih pohrlili u prodavnice po zalihe prije nego nestane robe stranih proizođača. No, predsjednik Putin im je u televizijskom obraćanju poručio da će Rusija izaći jača i samostalnija nakon savladavanja teškoća koje je izazvao Zapad onim što je nazvao nelegitimnim sankcijama. Dodao je i da su sankcije stvorile neke probleme i teškoće, ali da će ih vlada riješiti.

“Što se tiče onih zemalja koje poduzimaju neprijateljske korake prema našoj državi i ekonomiji, itekako smo svjesni da oni pozivaju svoje građane da stegnu kaiševe i utople se, i ukažu da su sankcije koje nama uvode razlog pogoršavanja njihovog stanja. Želim naglasiti još jednom da ispunjavamo sve naše obaveze koje se tiču opskrbe energetskih resursa”, rekao je Vladimir Putin, predsjednik Rusije.

Na sankcije Zapada, Moskva uzvraća kontrasankcijama. Donesena je odluka o zabrani izvoza telekomunikacijske, medicinske, automobilske, poljoprivredne, električne, tehnološke i velikog broja druge robe do kraja godine.

“Bezuvjetno, Sjedinjene Države su Rusiji objavile ekonomski rat i oni vode taj rat. Takvo je činjenično stanje”, naveo je glasnogovornik Kremlja Dmitry Peskov.

“Evropski političari bi trebali iskreno upozoriti svoje građane i potrošače na ono što ih čeka, i da će cijene na benzijskim pumpama kao i cijene struje i grijanja skočiti. Ovo će uticati i na druga tržišta, poput američkog”, smatra Alexander Novak, zamjenik premijera Rusije.

Nažalost, ovo nisu pokušaji ruskih vlasti da uplaše svjetsku javnost, nego realan scenarij. Na prvom mjestu stradaće Rusija zbog direktnih sankcija kojim Zapad pokušava izgladnjeti zvijer kako bi prestala napadati. Ekonomski stručnjaci kažu da, ako se sve nastavi odvijati ovim tempom, na vidiku je bankrot zemlje.

“Jednom kad bankrotirate onda je igra gotova. Na neki način imamo osjećaj da to Kina i jedva čeka jer će onda slaba Rusija doslovno pasti u njihovo krilo i postat će Rusija ovisna o Kini što je možda nešto s čim Kina kalkuliše, pogotovo zbog velikih rudnih bogatstava i sirovina koje Rusija ima, a Kini trebaju”, navodi ekonomska stručnjakinja Vedrana Pribičević.

Sjedinjene Države bi pored Kine, mogle biti jedine koje će profitirati. Njihov profit ogledaće se u likovanju nad ruskom slabošću kojoj su kumovale, u nadmoći nad starim političkim rivalom i sklanjajući ga s popisa najmoćnijih globalnih igrača. Tu dolazi nova runda borbe s Kinom za poziciju svjetskog hegemona, ali tom po tom. Prema procjenama ekonomskih stručnjaka procječne evropske porodice će se naći pred zidom jer neće moći platiti grijanje i struju.

“Pritisak na evropske vlade će se povećavati i dalje, sada kada su se SAD i UK opredjelile za to. Nalazimo se u nepoznatoj teritoriji. Nismo vidijeli smetnje u ovom obimu još od naftnih udara iz 1970-ih, a na neki način ovo je još gore. Nije riječ samo o nafti, veći i o gasu, uglju. Koliko će visoko cijene otići zavisi od scenarija kakve ćemo smetnje dobiti i kakve vanredne mjere će biti uvedene”, istakao je Robin Mills, izvršni direktor Qamar energy.

Zemlje Evropske unije su mnogo više ovisne o Rusiji nego Sjedinjene Države, tako da bi bilo mudro ne poslušati savjet američkog predsjednika da ga prate i uvedu embargo na naftu i gas. I mnoge druge zemlje već osjećaju ili će osjetiti na svom džepu rat u Ukrajini budući da s poskupljenima energenata dolazi do poskupljenja svega ostalog. Drugim riječima, iz krize u krizu, jer ruska invazija zaustavlja oporavak svjetske privrede od pandemije koronavirusa.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE