PreporukaObilježava se 107 godina od Sarajevskog atentata

Obilježava se 107 godina od Sarajevskog atentata

Od Sarajevskog atentata prošlo je 107 godina. Tog 28. juna 1914. godine Gavrilo Princip izvršio je atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda (Franz) koji je bio u posjeti Sarajevu.

Austro-Ugarska je mjesec dana poslije, tačnije 28. jula, objavila rat Kraljevini Srbiji koji je poprimio svjetske razmjere. Bosna i Hercegovina je tada bila u sastavu Austro-Ugarske monarhije.

Turistička zajednica Kantona Sarajevo tim povodom organizuje simbolično obilježavanje godišnjice Sarajevskog atentata, događaja koji je Sarajevo 28. juna 1914. godine smjestio u sami centar svjetskih dešavanja, kada je u blizini Latinske ćuprije ispaljen sudbonosni hitac koji će indirektno postati povod za početak Prvog svjetskog rata.

Građani Kantona Sarajevo, domaći i strani turisti imat će priliku prisustvovati glumačkom performansu sa historijskim ličnostima iz austrougarskog vremenskog perioda (nadvojvoda Franz Ferdinand, Sophie Chotek i Gavrilo Princip), fotografisati se, dijeliti i slati fotografije putem društvenih mreža, te razgovarati sa glumcima.

Akademski glumci Fatima Kazazić, Deni Mešić i Filip Radovanović, u vjerodostojnim replikama kostima iz tog vremena, bit će danas od 11 do 13 sati na autentičnoj lokaciji sarajevskog atentata.

Ulaz u Muzej Sarajevo 1878-1918 bit će slobodan za sve posjetitelje, saopćeno je iz Turističke zajednice Kantona Sarajevo.

Sarajevski atentat poslužio je kao povod za početak Prvog svjetskog rata. Gavrilo Princip član tajne organizacije “Mlada Bosna” (pod nadzorom organizacije “Crna ruka” iz Beograda) koja je imala cilj da putem buna, ustanaka i oružanih atentata zbaci austrougarsku vlast u Bosni i Hercegovini, izvršio je atentat na Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju.

Franc Ferdinand je prihvatio poziv tadašnjeg guvernera Bosne, generala Oskara Potjoreka, da izvrši inspekciju trupa, prisustvuje vojnim manevrima u okolini Sarajeva, pogleda svojevremeno prvi tramvaj u Evropi i zvanično posjeti Zemaljski Muzej.

Osim toga, posjeta se poklapala sa 14-tom godišnjicom njegovog braka sa Sofijom. S obzirom da prestolonasljednica Sofija nije bila kraljevske krvi, njoj nije bilo dozvoljeno da se vozi istim kolima zajedno sa kraljevskim suprugom u Beču, dok se u Sarajevu takvi tabui i protokoli nisu primjenjivali.

Tokom posjete, Sofija bi bila u mogućnosti da se vozi u istim kolima zajedno sa mužem, što je bio vrlo promišljen i ljubazan Francov dar njoj za godišnjicu braka.

S obzirom da se tokom ranijih posjeta visoko rangiranih austrougarskih zvaničnika nikad ništa nije desilo u Sarajevu, obezbjeđenje nije bilo posebno alarmirano niti previše strogo. A tokom putovanja ka Sarajevu, Franc Ferdinand je primljen vrlo toplo od Bosanaca, pa zbog toga ni Sarajevo nije smatrano “neprijateljskom teritorijom”.

Ferdinand i njegova supruga Sofija vozili su se kroz svečano ukrašeni grad u crnom otvorenom automobilu, Obalom pa do Gradske vijećnice.

U vrijeme smrti Gavrilo Princip je oslabio od bolesti i pothranjenosti, težio je samo 40 kilograma. Umro je u mukama, tuberkuloza mu je proždirala kosti do te mjere da mu je desna ruka morala biti amputirana. Prvenstveno je zakopan na tajnoj lokaciji, a 1920. godine njegove kosti su, zahvaljujući češkom vojniku, pronađene i prebačene u Sarajevo.

 

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/radiosarajevo.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE