U Banjaluci cijeli dan je trajala posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske. Zvanično jedna tema – razmatranje aktuelne bezbjednosne i političke situacije u svijetu s aspekta reperkusija na RS. U tački dnevnog reda i teroritički napad u Moskvi, situacija na Kosovu i Srbiji, ambasadoru SAD-a, Christianu Schmidtu, sankcijama. Ipak, sjednica je jedan vid reakcije na nametanje Izbornog zakona Bosne i Hercegovine od strane visokog predstavnika.
Cjelodnevna rasprava u parlamentu RS-a. Jedan od predlagača posebne sjednice Milorad Dodik kaže da treba proglasiti neprijateljima Bosne i Hercegovine američkog ambasadora Michaela Murphyja, britanskog ambasadora, njemačkog ambasadora i Christiana Schmidta, zabraniti im djelovanje i izbaciti ih iz Bosne i Hercegovine. Predlaže i da se razvlasti Centralna izborna komisija, te daje rok zbog nametanja Izbornog zakona Bosne i Hercegovine da bi se relaksirala situacija.
„Da se od strane kolonijalne uprave ponište sve odluke lažnog Schmidta u roku od sedam dana. Ukoliko se to ne uradi, da naši predstavnici zakažu sjednicu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i da ta skupština proglasi nedozvoljenim i ništavnim odluke lažnog Schmidta, da zabrani organima Bosne i Hercegovine primjenu tih odluka i da proglasi sajt OHR-a neprihvatljivim i antizakonitim mjestom objave akata”, naveo je predsjednik RS-a.
Dodik dodaje i da kreće u novu fazu političke borbe, te da je zbog te politike i njegova porodica sankcionisana. Podršku je dobio i od člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, koja je rekla da ako stranci nastave da donose odluke, Bosnu i Hercegovinu treba izbaciti iz članstva u UN-u, ali i sa evropskog puta.
“Sve to što bi trebalo biti obilježje jedne normalne države ne narušavaju ni funkcioneri, ni institucije Republike Srpske, već da se to godinama urušavalo djelovanjem raznih visokih predstavnika i stranih ambasada, kao i spregom bošnjačkih i stranih sudija u Ustavnom sudu BiH. Ono što radi Christian Schmidt, koji nije prošao proceduru imenovanja u Savjetu bezbjednosti, najbolja je ilustracija i njihovih namjera, ali i posljedica do kojih nas je to dovelo”, rekla je Cvijanović.
Cjelodnevna rasprava donijela je brojne svađe između predstavnika vlasti i opozicije. Priliku da se poslanicima obrate imali su i predsjednici svih parlamentarnih stranaka, pa je skupštinska govornica vrlo brzo postala poligon za nove međusobne optužbe.
„Vi ste nas sa svim mehanizmima koje imate, sa svim polugama vlasti i moći doveli u duboku krizu – i političku i ekonomsku i demografsku. Jedinstveno, kad su u pitanju interesi RS-a, nije nikada dolazilo niti će dolaziti u pitanje, ali ne možemo biti jedinstveni ako je u pitanju kriminal i korupcija na najvišem nivou“, istakao je predsjednik SDS-a Milan Miličević.
„Opet slušamo ili ćemo slušati iste velike priče vlasti. RS će poslije svake ovakve posebne sjednice, dramaturgije, pričaonice opet izaći izolovanija i slabija, a NSRS će po ko zna koji put od vladajuće koalicije biti iskorištena i ostati ponižena, jer će zaključci biti neprovedeni i mrtvo slovo na papiru“, zaključio je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
Inače, cijela sjednica imala je višednevnu pripremu u javnosti, kada se pojavila i radna verzija Izbornog zakona RS-a, a koji je odgovor na nametanje Izbornog zakona od Christiana Schmidta. Zbog činjenice da se taj zakon nije našao na ovoj sjednici, održana je i sjednica kolegijuma, a odmah nakon završetka ove sjednice skupštine, biće održana i nova sa samo jednom tačkom – Izborni zakon RS-a.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.