U Zenici je danas održan sastanak Grupacije poslodavaca Zeničko-dobojskog kantona koja djeluje pri Udruženju poslodavaca Federacije BiH.
Tema sastanka je bila dodjeljivanje Rješenja o utvrđivanju reprezentativnosti Udruženja poslodavaca Federacije BiH (Grupacija poslodavaca Zeničko-dobojskog kantona).
Nakon proširene sjednice Upravnog odbora, koja je nedavno održana u Sarajevu, te sastanaka s predstavnicima Vlade Federacije BiH, a koje se tiču usvojenog seta Zakona iz oblasti rasterećenja privrede, održan je sastanak povodom donošenja i stupanja na snagu Pravilnika o oprezivanju regresa i toplog obroka koji je stupio na snagu prije donošenja Zakona o dohotku i Zakona o doprinosima.
“Stupanje na snagu Pravilnika o oporezivanju toplog obroka i regresa najviše je pogodio radnike na području Zeničko-dobojskog kantona, obzirom da je kanton koji ima najveći izvoz. Primanja radnika na području ovog kantona su daleko na zadnjem mjestu po prosječnim neto plaćama isplaćenim u realnom sektoru. Po svim analizama koje je uradila naša Uprava, najviše će biti pogođeni upravo poslodavci i radnici sa područja ZDK-a. Na posljednjoj sjednici Upravnog odbora u Sarajevu smo tražili da se donese peticija, odnosno da poslodavci izvrše dodatni pritisak na Vladu da se ubrzaju Zakoni o rasterećenju privrede”, izjavio je Ibrahim Meškić, predsjednik Upravnog odbora Grupacije poslodavaca Zeničko-dobojskog kantona.
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH, rekao je kako je ovaj Pravilnik bio nepotreban.
“Insistirali smo da tu ide jedan paket u kojem će se proširiti poreska osnovica time što će se oporezovati topli obrok, regres, prijevoz, a da se smanje stope doprinosa. Međutim, Ministarstvo finansija je insistiralo da ovaj Pravilnik stupi na snagu. Za narednu sedmicu smo dogovorili vanrednu sjednicu ekonomsko-socijalnog vijeća s jednom i jedinom tačkom dnevnog reda, a to su ova dva Zakona”, istakao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH.
Govoreći o nezaposlenosti, Smailbegović je istakao kako BiH ima jako velike doprinose, te da se oni moraju smanjivati.
“Kada uzmemo za primjer regiju i zemlje Evrope, BiH ima jako visoke doprinose. Problem su fondovi, jer se iz doprinosa finansiraju penzioni i zdravstveni fond. Neformalno, Ministarstvo finansija planira da neke neoporezive stavke oporezuje po punim stopama doprinosa, kako bi se smanjilo ovo opterećenje”, navodi Smailbegović.
Podsjetimo, prema službenim podacima Federalnog zavoda za statistiku, ukupan broj zaposlenih u privredi na području Zeničko-dobojskog kantonau martu 2016. godine bio je 51.522 osobe.
Glavni problem u BiH je velika nezaposlenost, a ista iznosi oko 40%. Ukoliko se izuzme procenat sive ekonomije, realna nezaposlenost na području BiH je onda oko 25%.
Visoko.co.ba/Zenit.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.