SportOstali sportoviNovak Đoković treći put u karijeri pobjednik Wimbledona

Novak Đoković treći put u karijeri pobjednik Wimbledona

Srbijanski teniser Novak Đoković pobjednik je ovogodišnjeg izdanja prestižnog Wimbledona nakon što je u finalnom meču pobijedio Švicarca Rogera Federera rezultatom 3:1, po setovima 7:6, 6:7, 6:4 i 6:3.
Drugo uzastopno finale dvojice najboljih tenisera današnjice ponudilo je vrhunski tenis, a ulogu blagog favorita opravdao je srbijanski teniser koji je tako izjednačio međusobni skor sa Federerom, koji sad iznosi 20:20 nakon 40 odigranih međusobnih duela. Ovogodišnji naslov treći je Đokovićev u karijeri na Wimbledonu, s tim što je jedne prilike zaustavljen u finalu.

Prva dva seta ponudila su teniske maratone koji su u oba slučaja otišli u tiebreak. Posebno je iscrpljujući bio tiebreak u drugom setu koji je na kraju dobio švicarski teniser izjednačivši tako na 1:1.

U prvom setu prvi brejk napravio je Roger Federer koji je pobjedom u šestom gemu poveo 4:2. Ipak, već u narednom gemu uslijedio je ribrejk Novaka Đokovića. Do kraja su i jedan i drugi bili sigurni prilikom svog servisa, pa je mogao početi tiebreak. U njemu je bolji bio Novak Đoković koji je sa ukupnih 7:1 došao do pobjede u prvom setu.

Drugi set nije ponudio niti jedan brejk. Najbliži je u desetom gemu bio Đoković koji je imao 40:30 i samim tim set loptu koju je propustio. U narednom gemu Federer je također propustio brejk loptu. Na kraju je odlučio taj brejk u kojemu je s ukupnih 12:10 trijumfovao švicarski teniser, nakon što je Đoković prethodno propustio četiri set lopte.

jjTreći set je počeo dobro po Đokovića. U trećem gemu je nakon 40:15 u korist Federera, srbijanski teniser odličnom igrom stigao do izjednačenja, a potom i do brejka kojim je došao do vodstva od 2:1, a odmah potom – nakon njegovog servisa i vodstva od 3:1. Federer je potom smanjio na 3:2, a meč je prekinut zbog kiše u Londonu. Po povratku nakon dvadesetominutnog prekida i jedan i drugi osvajali su gemove na svoj servis, pa je set okončan rezultatom 6:4 u korist srbijanskog tenisera.

I četvrti set započeo je poput trećeg, s tim što je Novak Đoković prvi brejk napravio u petom gemu i tako poveo rezultatom 3:2. Nakon bez problema osvojenog šestog gema za vodstvo od 4:2, Đoković je u sedmom propustio dvije brejk prilike i tako Švicarca ostavio u životu. Federer je u osmom gemu poveo 30:0, ali je odličnom serijom Đoković bez problema povisio na 5:3. U devetom gemu srbijanski teniser dolazi do još jednog brejka i pobjede na današnjem meču.